SERIE A

Λάτσιο - Ουντινέζε 1-2: Το διπλό κρίθηκε σε τέσσερα λεπτά, ντεμπούτο στη Serie A ο Μανδάς στις καθυστερήσεις

Udinese's Lorenzo Lucca celebrates after scoring his side's first goal during a Serie A soccer match between Lazio and Udinese, at Rome's Olympic Stadium, Monday, March 11, 2024. (AP Photo/Andrew Medichini)
Ο Λορέντσο Λούκα πανηγυρίζει γκολ που πέτυχε στο Ολίμπικο @ 2024 ANDREW MEDICHINI / AP IMAGES

Η Ουντινέζε έφυγε με πολύτιμο διπλό από το Ολίμπικο στη μάχη που δίνει για την παραμονή στη Serie A, ενώ η Λάτσιο απομακρύνεται από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Ντεμπούτο στις καθυστερήσεις για τον Χρήστο Μανδά.

Η Ουντινέζε πανηγύρισε τρίποντο μετά από ένα μήνα, καθώς επικράτησε 2-1 της Λάτσιο σε Ολιμπίκο, στην αναμέτρηση που έκλεισε το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι Ρωμαίοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με αποκορύφωμα το δοκάρι του Τζακάνι στο τέταρτο λεπτό, όμως δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Οκόγιε.

Στο δεύτερο μέρος είχαμε συναρπαστική εκκίνηση. Η Ουντινέζε προηγήθημε με τον Λορέντσο Λούκα στο 47'. Δύο λεπτά μετά η Λάτσιο ισοφάρισε με αυτογκόλ του Τζιανέτι, αλλά στο 51ο λεπτό ο Ζαράγκα έγραψε το 1-2 μετά από ασίστ του Τοβέν και χάρη σε αυτό το γκολ οι φριουλάνι απέδρασαν με το διπλό.

Μάλιστα η Ουντινέζε ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Πέρεζ με δεύτερη κίτρινη. Ο Προβεντέλ τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή, με τον Μανδά να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στο 90+7'.

Η Λάτσιο πίεσε για την ισοφάριση μέχρι το φινάλε, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ για να σώσει την παρτίδα. Η Λάτσιο παρέμεινε στην ένατη θέση με 40 βαθμούς, ενώ η Ουντινέζε αύξησε τη διαφορά στους τρεις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

• Νάπολι - Τορίνο 1-1 (61' Κβαρατσχέλια / 64' Σανάμπρια)
  • Σασουόλο - Φροζινόνε 1-0 (58' Θόρστβεντ)
  • Κάλιαρι - Σαλερνιτάνα 4-2 (12' Λαπαντούλα, 40' Γκαετάνο, 51' 76' Σομουρόντοφ / 56' Κάστανος, 58' Ματζόρε)
  • Μπολόνια - Ίντερ 0-1 (37' Μπίσεκ)
  • Τζένοα - Μόντσα 2-3 (52' Γκούντμουντσον, 68' Βιτίνια / 8' Πεσίνα, 18' Μότα, 79' Μαλντίνι)
  • Λέτσε - Βερόνα 0-1 (17' Φολορούνσο)
  • Μίλαν - Έμπολι 1-0 (40' Πούλισικ)
  • Γιουβέντους - Αταλάντα 2-2 (66' Καμπιάζο, 70' Μίλικ / 35', 75' Κοπμάινερς)
  • Φιορεντίνα - Ρόμα 2-2 (18' Ρανιέρι, 69' Μαντράγκορα / 58' Αουάρ, 90' Γιορέντε)
  • Λάτσιο - Ουντινέζε 1-2 (49' αυτ. Τζιανέτι - 47' Λούκα, 51' Ζαράγκα)