SERIE A

Λάτσιο - Γιουβέντους 2-1: Άνοιξε την ψαλίδα της 2ης θέσης

Ο Ματία Τζακάνι της Λάτσιο πανηγυρίζει με τον Ντανίλο Κατάλντι γκολ που σημείωσε κόντρα στη Γιουβέντους για τη Serie A 2022-2023 στο "Ολίμπικο", Ρώμη | Σάββατο 8 Απριλίου 2023 © 2023/ALESSANDRA TARANTINO/AP IMAGES

Η Λάτσιο ήταν η νικήτρια του μεγάλου παιχνιδιού της 29ης αγωνιστικής στη Serie A και με το 2-1 επί της Γιουβέντους ξέφυγε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μία ημέρα πριν τον εορτασμό του Πάσχα των Καθολικών, η Λάτσιο γιόρτασε τη νίκη με 2-1 επί της Γιουβέντους που άνοιξε την "ψαλίδα" της 2ης θέσης στη Serie A, ύστερα από τις γκέλες Ίντερ και Μίλαν.

Οι "λατσιάλι" γνώριζαν όλα τα αποτελέσματα πριν από τη σέντρα του αγώνα και γι' αυτό μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με στόχο ένα γρήγορο γκολ που θα τους έδινε κεφάλι. Ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς Σάβιτς και ο Τσίρο Ιμόμπιλε προσπάθησαν να το βρουν, αλλά η αστοχία και ο Βόιτσιεχ Σέσνι τους σταμάτησαν.

Στο 38ο λεπτό, ο Σέρβος μέσος κατάφερε να νικήσει τον Άλεξ Σάντρο και από κοντά να γράψει το 1-0 για τους Ρωμαίους, όμως η χαρά κράτησε τέσσερα λεπτά. Σε μια τριπλή ευκαιρία ο Αντριάν Ραμπιό κατάφερε να νικήσει τον Ιβάν Προβεντέλ και να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με ισοπαλία.

Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι μπήκαν εξίσου δυνατά στο 2ο μέρος, με τον Ματία Τζακάνι να εκμεταλλεύεται τα κενά στα μετόπισθεν των "μπιανκονέρι". Στο 53' έκανε το 2-1 και λίγο αργότερα έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα, όμως ήταν οφσάιντ.

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έριξε στον αγώνα τον Ντούσαν Βλάχοβιτς με το ένα γκολ πρωταθλήματος μέσα στο 2023 και απέσυρε λίγο αργότερα τον Χουάν Κουαδράδο, που παρότι είναι έτοιμος να εκτίσει ποινή τριών αγωνιστικών στο κύπελλο, συνέχισε να φλερτάρει με αποβολές και στη Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τους "λατσιάλι" στο γήπεδό τους στα τελευταία λεπτά όμως δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και γνώρισαν την ήττα έπειτα από επτά αγωνιστικές σε όλες τις διοργανώσεις.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

• Σαλερνιτάνα - Ίντερ 1-1 (90' Καντρέβα / 6' Γκόζενς)
  • Λέτσε - Νάπολι 1-2 (52' Ντι Φραντσέσκο / 18' Ντι Λορέντσο, 64' αυτ. Φαλκόνε)
  • Μίλαν - Έμπολι 0-0
  • Ουντινέζε - Μόντσα 2-2 (18' Λόβριτς, 90+2' πέν. Μπέτο / 48' Κολπάνι, 56' Ροβέλα)
  • Φιορεντίνα - Σπέτσια 1-1 (25' αυτ. Βισνιέβσκι / 32' Εμπαλά Ενζολά)
  • Σαμπντόρια - Κρεμονέζε 2-3 (15' Λερίς, 66' Λάμερς / 35' Γκιλιόνε, 85' Λοχοσβίλι, 90+5' Σερνικόλα)
  • Αταλάντα - Μπολόνια 0-2 (49' Σανσόνε, 86' Ορσολίνι)
  • Τορίνο - Ρόμα 0-1 (8' πέν. Ντιμπάλα)
  • Βερόνα - Σασουόλο 2-1 (84' Τσεκερίνι, 90+5' Γκάιτς / 34' Χαρουί)
  • Λάτσιο - Γιουβέντους 2-1 (38' Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, 53' Τζακάνι / 42' Ραμπιό)