SERIE A

Λάτσιο - Γιουβέντους 1-0: Ο Μάρουσιτς σκόραρε στο 90+3' κι ο κέρβερος Μανδάς κράτησε το μηδέν

Ο Άνταμ Μάρουσιτς της Λάτσιο πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Γιουβέντους για τη Serie A 2023-2024 στο "Ολίμπικο", Ρώμη | Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 © 2024/ANDREW MEDICHINI/AP IMAGES

Ο Άνταμ Μάρουσιτς με γκολ στις καθυστερήσεις και ο Χρήστος Μανδάς με τις επεμβάσεις του έδωσαν στη Λάτσιο τη νίκη 1-0 κόντρα στη Γιουβέντους.

Η Λάτσιο επικράτησε με 1-0 της Γιουβέντους χάρη σε ένα εντυπωσιακό φινάλε, με γκολ στις καθυστερήσεις από τον Άνταμ Μάρουσιτς, για την 30ή αγωνιστική της Serie A.

Ο Μαυροβούνιος μπακ βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή στην τελευταία επίθεση του αγώνα και έπειτα από σέντρα του Ματεό Γκεντουζί, φρόντισε να πετύχει το μοναδικό γκολ του αγώνα, στο ντεμπούτο του Ίγκορ Τούντορ στον πάγκο των Ρωμαίων.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν και ο Χρήστος Μανδάς που παρέμεινε κάτω από τα καρέ λόγω του τραυματισμού του Ίβαν Προβεντέλ και κατέγραψε τρεις επεμβάσεις, μία εκ των οποίων σε μία τεράστια ευκαιρία του Φεντερίκο Κιέζα στο 1ο μέρος.

Οι "λατσιάλι" ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με κατοχή μπάλας και ευκαιρίες, όμως χρειάστηκαν έναν αμυντικό για να βρουν τη νίκη και να επιστρέψουν στη μάχη της Ευρώπης.