SERIE A

Λάτσιο - Έμπολι 2-2: Οι Τοσκανοί πάγωσαν τη Ρώμη στο τέλος

TWITTER

Η Λάτσιο έμοιαζε να συνέρχεται έπειτα από τις δύο σερί ήττες πριν και μετά το Μουντιάλ 2022, αλλά η Έμπολι επέστρεψε στο τέλος από δύο γκολ και απέσπασε ισοπαλία 2-2 στη Ρώμη για τη 17η αγωνιστική της Serie A.

Η Λάτσιο έδειχνε να επιστρέφει στις νίκες και μαζί στη διεκδίκηση "εισιτηρίου" για το επόμενο Champions League, όμως η Έμπολι είχε διαφορετική άποψη. Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας 2-2 για τη 17η αγωνιστική της Serie A και απέτρεψε την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι να μειώσει την απόσταση από την Ίντερ.

Ο αγώνας άρχισε ιδανικά για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Φελίπε Άντερσον άνοιξε το σκορ. Οι Τοσκανοί δεν είχαν τελική στο 1ο μέρος και με την έναρξη του 2ου ο Ματία Τζακάνι έκανε το 2-0 κι έμοιαζε να "κλειδώνει" τη νίκη.

Η Έμπολι ανέβασε στροφές και με μια υποδειγματική αντεπίθεση στο 83' μείωσε με τον Φραντσέσκο Καπούτο, για να έρθει ο Ραζβάν Μαρίν στις καθυστερήσεις και με πανέμορφο σουτ να ισοφαρίσει σε 2-2.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

• Φιορεντίνα - Σασουόλο 2-1 (48' Σαπονάρα, 90+1' πέν. Γκονσάλες / 57' πέν. Μπεράρντι)
  • Γιουβέντους - Ουντινέζε 1-0 (86' Ντανίλο)
  • Μόντσα - Ίντερ 2-2 (11' Τσιούρια, 90+3' Καλντιρόλα / 10' Νταρμιάν, 22' Μαρτίνες)
  • Σαλερνιτάνα - Τορίνο 1-1 (49' Φιλένα / 36' Σανάμπρια)
  • Λάτσιο - Έμπολι 2-2 (2' Άντερσον, 54' Τζακάνι / 83' Καπούτο, 90+3' Μάριν)
  • Σπέτσια - Λέτσε 0-0
  • 08/01 19:00 Σαμπντόρια - Νάπολι
  • 08/01 21:45 Μίλαν - Ρόμα
  • 09/01 19:30 Βερόνα - Κρεμονέζε
  • 09/01 21:45 Μπολόνια - Αταλάντα