LA LIGA

Λας Πάλμας - Μπαρτσελόνα 1-2: Ανατροπή και απόδραση στις καθυστερήσεις

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι πανηγυρίζει γκολ της Μπαρτσελόνα απέναντι στην Αλαβές | 12 Νοεμβρίου 2023 @2023 JOAN MONFORT/AP IMAGES

Η Μπαρτσελόνα παραλίγο να χάσει άλλους δύο βαθμούς, αλλά με πέναλτι του Ιλκάι Γκιντογάν στις καθυστερήσεις ολοκλήρωσε την ανατροπή και το 2-1 επί της Λας Πάλμας την κράτησε στη μάχη του τίτλου στη La Liga.

Η Μπαρτσελόνα δεν πλήρωσε για πρώτη φορά σε επτά παιχνίδια το γκολ που δέχθηκε πρώτη και την άφησε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο και με την ανατροπή στις καθυστερήσεις νίκησε με 2-1 στη Λας Πάλμας για τη 19η αγωνιστική και διατηρήθηκε στη μάχη τίτλου της La Liga.

Ο συνδυασμός δύο προϊόντων της Μασία, του Σάντρο με τον Μουνίρ ελ Χανταντί, οδήγησε στο 1-0 των γηπεδούχων. Οι δυο τους ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για τους "μπλαουγκράνα" και μάλιστα ο πρώτος είχε και δοκάρι στο 28'.

Η πρώτη καλή στιγμή της Μπαρτσελόνα καταγράφηκε στο 51ο λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα ο Φεράν Τόρες έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Οι Καταλανοί πήραν τα πάνω τους και προσπάθησαν να απειλήσουν με κάθετες στην πλάτη της άμυνας των νησιωτών. Το τεχνητό οφσάιντ και οι έξοδοι του Άλβαρο Βαγές αποδείχθηκαν κομβικοί ώστε να παραμείνει ισόπαλο το σκορ.

Ο Τσάβι έριξε στον αγώνα τον Ζοάο Φέλιξ και τον Λαμίν Γιαμάλ, έδωσε ντεμπούτο στον Βίτορ Ρόκε (που είχε μια καλή στιγμή λίγο αργότερα και μία στις καθυστερήσεις να γίνει ο νεαρότερος Βραζιλιάνος σκόρερ του συλλόγου) και τελικά λυτρώθηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ντέιλι Σινκχράφεν έσπρωξε τον Γκιντογάν που ήταν έτοιμος να σκοράρει σε κενή εστία, αποβλήθηκε κι ο Γερμανός μέσος με πέναλτι έκανε την ανατροπή.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Χετάφε - Ράγιο Βαγεκάνο 0-2 (45+1', 47' Καμέγιο)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Αλαβές 1-1 (90+6' Θουμπιμέντι / 76' πέν. Ριόχα)
  • Βαλένθια - Βιγιαρεάλ 3-1 (4' Γιαρεμτσούκ, 27' πέν., 57' πέν. Πεπέλου / 73' Ζ. Μορένο)
  • Γρανάδα - Κάντιθ 2-0 (22' Ουζούνι, 70' Θαραγόθα)
  • Ρεάλ - Μαγιόρκα 1-0 (78' Ρίντιγκερ)
  • Θέλτα - Μπέτις 2-1 (16' πέν. Άσπας, 90+6' Σβέντμπεργκ / 6' Ρουιμπάλ)
  • Ζιρόνα - Ατλέτικο 4-3 (2' Βάλερι, 26' Σάβιο, 39' Μπλιντ, 90+1' Μαρτίν / 14', 44', 54' Μοράτα)
  • Οσασούνα - Αλμερία 1-0 (27' Μπούντιμιρ)
  • Σεβίλλη - Αθλέτικ 0-2 (30' Βέσγκα, 76' Παρέδες)
  • Λας Πάλμας - Μπαρτσελόνα 1-2 (12' Ελ Χανταντί / 55' Τόρες, 90+3' πέν. Γκιντογάν)