LIGUE 1

Λανς - Παρί 0-2: Ανέβηκε στο +8 και τρέχει μόνη της στη Ligue 1

Ο Μπραντλέ Μπαρκολά της Παρί πανηγυρίζει με τον Κιλιάν Εμπαπέ γκολ που σημείωσε κόντρα στη Λανς για τη Ligue 1 2023-2024 στο "Φελίξ Μπολάρ", Λανς | Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2024 © 2024/MATTHIEU MIRVILLE/AP IMAGES

Η Παρί πήρε σπουδαία νίκη 2-0 στο "Φελίξ Μπολάρ" της Λανς και αύξησε την απόσταση από τον ανταγωνισμό στην κορυφή της Ligue 1.

Το σερί των 3-1 για τον γηπεδούχο διεκόπη, όχι και η διαφορά δύο τερμάτων για τον νικητή. Ύστερα από τρία σερί παιχνίδια με τέτοιο σκορ, η Παρί επιβλήθηκε με 2-0 μέσα στο "Φελίξ Μπολάρ" κόντρα στη Λανς για τη 18η αγωνιστική στη Ligue 1 και άνοιξε την "ψαλίδα" από τον ανταγωνισμό στη μάχη τίτλου που έχασε βαθμούς.

Η έκβαση θα μπορούσε να ήταν διαφορετική αν δεν υπήρχε ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα στην εστία για να αποκρούσει το πέναλτι του Πζέμισλαβ Φρανκόβσκι μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Ιταλός κράτησε ανέπαφη την εστία του και στη συνέχεια, σε άλλες ευκαιρίες των "λανσουά", μέχρι να αλλάξει τελείως το μομέντουμ.

Ο Μπραντλέ Μπαρκολά στο 30' άνοιξε το σκορ για τους Παριζιάνους και στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους κέρδισε την αποβολή του Ζονατάν Γκραντίτ. Όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί, έστω κι αν οι παίκτες του Φρανκ Εζ δεν το έβαλαν κάτω στη συνέχεια. Ορισμένες τελικές δεν απείλησαν τον Ντοναρούμα και στο τέλος ο Κιλιάν Εμπαπέ πέτυχε άλλο ένα γκολ στη σεζόν.