LIGUE 1

Λανς - Μαρσέιγ 1-0: Η κατάρα των εκτός έδρας ματς χτύπησε στο 90' την ομάδα του Γκατούζο

Ο Ισμαΐλα Σαρ με τη φανέλα της Μαρσέιγ στο ματς του Europa League απέναντι στην ΑΕΚ | 9 Νοεμβρίου 2023 @2023 THANASSIS STAVRAKIS/AP IMAGES

Μετά από την σπουδαία νίκη της στο Europa League επί της ΑΕΚ η Μαρσέιγ επέστρεψε στην άσχημη για αυτήν πραγματικότητα της Ligue 1, με την ομάδα του Γκατούζο να γνωρίζει τέταρτη σερί εκτός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από τη Λανς στο 90ο λεπτό.

Η Μαρσέιγ παραμένει αήττητη εκτός έδρας στη φάση των ομίλων του Europa League έχοντας πάρει ισοπαλία στο Άμστερνταμ με τον Άγιαξ (3-3) και πανηγυρίζοντας νίκη στην OPAP Arena με την ΑΕΚ (2-0) όμως εντός των συνόρων τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά για την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, με τις εξορμήσεις της να είναι μία πονεμένη ιστορία.

Τρανή απόδειξη ο αγώνας της το βράδυ της Κυριακής (12/11) στην έδρα της Λανς για την 12η αγωνιστική της Ligue 1, με τους Φωκαείς να στέκονται καλά στο πρώτο μέρος αλλά να πιέζονται στο δεύτερο και να λυγίζουν στο 90ο λεπτό με κεφαλιά του στόπερ Γκραντίτ, για να πέσουν στην 10η θέση της βαθμολογίας, να φτάσουν στα τρία διαδοχικά ματς χωρίς επιτυχία (1 ισοπαλία - 2 ήττες) και να συμπληρώσουν τέσσερις σερί ήττες μακριά από το "Βελοντρόμ" εντός των συνόρων.

Η σύνθεση της Μαρσέιγ: Λόπεθ, Κλος, Ζιγκό, Μπαλέρντι, Λόντι, Κοντογκμπιά, Βερετού, Αρίτ, Σαρ (86’ Μουρίγιο), Κορέα (56’ Εντιαγέ), Βιτίνα (70’ Ομπαμεγιάνγκ)

Όσον αφορά στα υπόλοιπα ματς, η Ρεν γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Λιόν, λίγες ημέρες μετά από την επιτυχία της κόντρα στον Παναθηναϊκό για το Europa League, και κατρακύλησε στην 13η θέση, ενώ η Λιλ υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία με την Τουλούζ (1-1) και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση βολής την 3η Μονακό.