ΓΑΛΛΙΑ

Λανς - Λιλ 2-2 (4-3 πέναλτι): Ισοφάρισε στο 90+5' και πήρε την πρόκριση στα πέναλτι

Η Λανς πανηγυρίζει γκολ τους κόντρα στην Παρί
Η Λανς πανηγυρίζει γκολ τους κόντρα στην Παρί © 2021 MICHEL SPINGLER/ASSOCIATED PRESS

Η Λανς έκανε την επιστροφή κόντρα στη Λιλ από 0-2 σε 2-2 με γκολ στο 90+5' και πήρε την πρόκριση για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Γαλλίας στα πέναλτι, όπου επικράτησε 4-3.

Η Λανς με έναν τρομερό τρόπο πανηγύρισε την πρόκριση της στη φάση των 16 του Κυπέλλου Γαλλίας. Ισοφάρισε τη Λιλ σε 2-2 στο 90+5' και κατάφερε να πάρει την πρόκριση με 4-3 στα πέναλτι. Θα αντιμετωπίσει τη Μονακό στην επόμενη φάση.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Ονανά, ενώ ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα στο 33ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Μπαμπά.

Η Λανς μείωσε με τον Σεκό Φοφανά στο 67', ο οποίος αξιοποίησε ασίστ του Σαΐντ. Εκεί που έδειχναν πως η Λιλ θα πανηγυρίσει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια, ο Φοφανά με ωραίο τέρμα στο 90+5' έστειλε το ματς στα πέναλτι πετυχαίνοντας το δεύτερο του γκολ.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί ο Φόντε έχασε για τη Λιλ το δεύτερο πέναλτι, ενώ για τη Λανς ο Κλος δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα των λιλουά στο τέταρτο πέναλτι των γηπεδούχων. Ωστόσο ο Ρενάτο Σάντσες δεν βρήκε δίχτυα αμέσως μετά και η Λανς πανηγύρισε την πρόκριση.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 32

*Η Νις προκρίθηκε άνευ αγώνα, ύστερα απ' την αποβολή των Παρί ΦΚ και Λιόν, λόγω των επεισοδίων στο μεταξύ τους παιχνίδι στη φάση των 64.