Λαμία - Λεβαδειακός 1-1: Χρυσό βαθμό οι γηπεδούχοι, έριξαν τους Βοιωτούς και παίζουν την κατηγορία με τον Ιωνικό στη Νίκαια

INTIME

Η Λαμία με τον Τόσιτς να σκοράρει στο 90+3' και να ισοφάρίζει σε 1-1 τον Λεβαδειακό πήρε ένα χρυσό βαθμό που την έφερε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και θα παίξει την τελευταία αγωνιστική εκτός έδρας με τον Ιωνικό για δύο αποτελέσματα. Την ίδια ώρα η ισοπαλία αυτή έφερε τους Βοιωτούς στη Super League 2.

"Ζωντανή" στην υπόθεση παραμονή και μάλιστα με αβαντάζ βγήκε η Λαμία από την αναμέτρηση με το Λεβαδειακό με το τελικό 1-1 να στέλνει τους Βοιωτούς στη Super League 2 την επόμενη χρονιά.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν αγκαλιά με ένα σπουδαίο τρίποντο καθώς ήταν μπροστά στο σκορ έως το 93' λεπτό όπου η Λαμία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Τόσιτς στην τρίτη του συμμετοχή να σκοράρει το πρώτο του τέρμα στη σεζόν και να φέρνει το ματς στα ίσια.

Το 1-1 παρέμεινε στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι τη λήξη και ο βαθμός αυτός είναι "χρυσός" για την ομάδα της Λαμίας που θα πάει την επόμενη εβδομάδα στην Νεάπολη για την αναμέτρηση με τον Ιωνικό γνωρίζοντας πως τις κάνουν και τα δύο αποτελέσματα.

Οι τελικές και τα xgoals στο Λαμία - Λεβαδειακός

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Λαμία να είναι κυρίαρχος και να απειλεί τον Λεβαδειακό. Οι γηπεδούχοι έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Νούνιες στο 28' και θα μπορούσαν να πάρουν προβάδισμα στο 42' όταν ο Μεντίνα κέρδισε πέναλτι. Ο ίδιος εκτέλεσε με τον Γκροφ να αποκρούει σωτήρια και να κρατάει το μηδέν.

Δύο λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γιαννιώτα από τον Τζανδάρη. Ο Νίκας ανέλαβε την εσχάτη των ποινών και νίκησε τον Κοσέλεφ για να δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο μέρος η Λαμία πίεσε, έψαξε το γκολ της ισοφάρισης αλλά αυτό δεν ήρθε. Στάθηκε μάλιστα και τυχερή στο 83' όταν το σουτ του Σακό τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κοσέλεφ.

Ο Λεωνίδας Βόκολος έριξε ότι είχε από τον πάγκο και δικαιώθηκε στο 93' με το γκολ του Τόσιτς το οποίο μπορεί να είναι καθοριστικό στην υπόθεση παραμονή των γηπεδούχων.

Οι κορυφαίες επιδόσεις και τα στατιστικά στο Λαμία - Λεβαδειακός

ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεφ, Αμπάντα, Σίμον, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σλίβκα, Τζανδάρης (63' Τσούκαλος), Νούνιες (55' Τσιλούλης), Στάνκο, Μαρτίνεθ (69' Τόσιτς), Μεντίνα (69' Μανούσος).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Γκροφ, Χάμοντ, Τσάπρας, Νίκας, Μεχία (90+2' Συμελίδης), Γιαννιώτας (90+2' Ντεντάκης), Βρακάς (73' Σαχπεκίδης), Λιάγκας, Παναγιώτου, Παζ, Γερεμέγεφ (46' Σακό 83' λ. τρ. Μπελμόν)