Λαμία - ΑΕΚ 0-1: Απόδραση με Ανσαριφάρντ

Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν το γκολ του Ανσαριφάρντ στη Λαμία
Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν το γκολ του Ανσαριφάρντ στη Λαμία EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ έφυγε με τη νίκη (0-1) - δεύτερη διαδοχική και πάλι χωρίς να δεχτεί γκολ (με ίδιο σκορ) - από τη Λαμία χάρη στο γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ. Με παίκτη λιγότερο από το 53' και την αποβολή του Ινσούα οι κιτρινόμαυροι.

Η ΑΕΚ φιλοξενήθηκε στη Λαμία από την τοπική ομάδα στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Super League Interwetten και έφυγε με τη νίκη χάρη στο γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο ένατο λεπτό. Η Ένωση έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 53ο λεπτό και την αποβολή του Εμανουέλ Ινσούα με κόκκινη.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη για τους κιτρινόμαυρους. Όπως και η πρώτη την περασμένη εβδομάδα κόντρα στον Παναιτωλικό χωρίς να δεχτεί γκολ, με το ίδιο σκορ (1-0). Μάλιστα κατάφερε να μειώσει τη διαφορά από τον Άρη, ο οποίος έμεινε στο 0-0 στα Ιωάννινα με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Δείτε τα τρία πράγματα που μάθαμε από το ματς:

Ο ΛΑΓΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΤΟΥ ΑΝΣΑΡΙΦΑΡΝΤ

Η ΑΕΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του Αθανάσιος Διάκος με σκοπό να βρει το γρήγορο και να πάρει από νωρίς το προβάδισμα. Ο σχεδιασμός ήταν σαφής και εκτελέστηκε από τους παίκτες του Χιμένεθ.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν πολλές ευκαιρίες, πέτυχαν ένα γκολ. Θα μπορούσαν και περισσότερα στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Είχαν το δοκάρι του Ανσαριφάρντ, τη μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Επασί να λέει όχι στον Μπακάκη στο τετ-α-τετ.

Κι όμως ο Δικέφαλος άνοιξε το σκορ με τον Ιρανό σε μια φάση που όπως βλέπετε και από τα expected goals της Opta δεν είχε και τις πλέον καλύτερες πιθανότητες (4,59%) από όσες δημιούργησε.

Υποδέχτηκε την μπάλα, γύρισε προς την εστία και με τη μία πλάσαρε νικώντας τον Επασί στο ένατο λεπτό

Τα Expected Goals από την Opta σας δείχνουν τη συνολική απειλή κάθε ομάδας, τα γκολ που θα "έπρεπε" να πετύχει με βάση τις τελικές της. Όσο πιο μεγάλος είναι ο κύκλος, τόσο μεγαλύτερη είναι η ευκαιρία. Μπορείτε να επιλέξετε τον τρόπο επίθεσης και να δείτε ξεχωριστά τις τελικές κάθε ομάδας στην κανονική ροή, από στημένες φάσεις, κτλ.

Η ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΙΝΣΟΥΑ

Στο 53ο λεπτό η ΑΕΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Εμανουέλ Ινσούα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για πάτημα στον Προβυδάκη.

Η αποβολή άλλαξε το σκηνικό του ματς καθώς άφησε την Ένωση με αριθμητικό μειονέκτημα.

Σίγουρα έφερε και εκνευρισμό στους φιλοξενούμενους. Εκφράστηκε τόσο μέσω του Μανόλο Χιμένεθ, όσο και από τα social media της ΑΕΚ.

Πατήστε στο "Πραγματικός σχηματισμός" για να δείτε που ήταν ο κεντρικός χώρος ενεργειών κάθε παίκτη.

Η ΛΑΜΙΑ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΓΙΑΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ

Τι κι αν έπαιζε εντός έδρας, τι κι αν έπαιζε για σαράντα λεπτά με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Η Λαμία είχε την μπάλα, αλλά δεν ήξερε τι να την κάνει. Μια φάση έβγαλε όλη κι όλη.

Μια κεφαλιά του Καραμάνου με μικρή πιθανότητα να καταλήξει σε γκολ.

Αυτή ήταν δεύτερη τελική της Λαμίας στο ματς. Η πρώτη ήταν με τον Προβυδάκη.

Η Ένωση έπαιξε σαν τη γάτα με το ποντίκι. Το ταμείο είναι οι τρεις βαθμοί. Αυτό υποστήριξε και ο Μανόλο Χιμένεθ μετά από τη λήξη: "Προτιμώ να κερδίζω κι ας είναι 1-0".

Η αλήθεια είναι ότι η ΑΕΚ θα μπορούσε να βάλει και δεύτερο γκολ. Εκείνη είχε τις ευκαιρίες, όχι η Λαμία.

Δεν το κατάφερε σε δύο προσπάθειες του Σβάρνα και μία του Νέλσον Ολιβέιρα.