LA LIGA

La Liga: Στοπ στο 90+3' για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, πλησίασε η Μπέτις

Οι παίκτες της Μπέτις πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Μπαρτσελόνα για τα ημιτελικά του Supercopa 2022 στο "Κινγκ Φαρντ", Ριάντ | Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2023 © 2023/HUSSEIN MALLA/AP IMAGES

Η Θέλτα ισοφάρισε στο τέλος τη Ρεάλ Σοσιεδάδ και της έκοψε βαθμούς, ευνοώντας την Μπέτις που επιβλήθηκε της Βαγιαδολίδ και μείωσε τη διαφορά για την τετράδα της La Liga.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έχασε την ευκαιρία να παραμείνει σε επαφή με τη Ρεάλ στη 2η θέση, ύστερα από την απώλεια βαθμών στις καθυστερήσεις. Το 1-1 με τη Θέλτα στη "Ρεάλε Αρένα" για την 22η αγωνιστική της La Liga αφήνει τους Βάσκους εκτεθειμένους στην πίεση από κάτω.

Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά, αν είχαν καταφέρει να οικοδομήσουν πάνω στο γκολ του Μίκελ Οϊαρθάμπαλ στο 5'. Ο Τακεφούσα Κούμπο έχασε αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, όλα άλλαξαν. Η Θέλτα είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες σε έξι λεπτά, μία εξ αυτών δοκάρι με τον Ιάγκο Άσπας.

Οι παίκτες του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ αφυπνίστηκαν, ισορρόπησαν το παιχνίδι και βρέθηκαν να παίζουν με παίκτη παραπάνω, λόγω αποβολής του Ρενάτο Τάπια με δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση στο 74'. Δεν ήταν γραφτό να πανηγυρίσουν τη νίκη όμως, αφού στις καθυστερήσεις η Θέλτα ισοφάρισε με αυτογκόλ του Ρομπέν λε Νορμάν.

Τη γκέλα αυτή αξιοποίησε η Μπέτις, η οποία επικράτησε με 2-1 της Βαγιαδολίδ και πλησίασε στους έξι βαθμούς τους Βάσκους. Η νίκη θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο εύκολη, αφού οι "βερδιμπλάνκος" ήταν σαφώς ανώτεροι, είχαν τρία δοκάρια και απειλήθηκαν ελάχιστα από τους φιλοξενούμενους.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Χουάνμι και μπορεί να ισοφάρισε στο 30' ο Κάιλ Λάριν, οι Ανδαλουσιάνοι δεν γινόταν να χάσουν βαθμούς. Στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους ο Σέρχιο Κανάλες ευστόχησε σε πέναλτι για το 2-1 και στο 2ο ημίχρονο θα μπορούσε να σκοράρει ξανά.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

• Ζιρόνα - Αλμερία 6-2 (8' Καστεγιάνος, 34' Τσιγκάνκοφ, 36' Ρικέλμε, 43' Ερνάντεθ, 77' Μαρτίν, 79' Στουάνι / 66' Ραμαζάνι, 81' Τουρέ)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Θέλτα 1-1 (5' Οϊαρθάμπαλ / 90+3' αυτ. Λε Νορμάν)
  • Μπέτις - Βαγιαδολίδ 2-1 (2' Χουάνμι, 45+4' πέν. Κανάλες / 30' Λάριν)
  • Μαγιόρκα - Βιγιαρεάλ 4-2 (20' Καντεγουέρε, 45', 56' Ροντρίγκεθ, 63' Μουρίκι / 43' Μοράλες, 50' Τσουκουέζε)
  • 18/02 22:00 Οσασούνα - Ρεάλ
  • 19/02 15:00 Έλτσε - Εσπανιόλ
  • 19/02 17:15 Ράγιο - Σεβίλλη
  • 19/02 19:30 Ατλέτικο - Αθλέτικ
  • 19/02 22:00 Μπαρτσελόνα - Κάντιθ
  • 20/02 22:00 Χετάφε - Βαλένθια