LA LIGA

La Liga: Ήττες για Ατλέτικο, Σεβίλλη πριν από τη διακοπή

Ο Άξελ Βίτσελ της Ατλέτικο σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Λεβερκούζεν για τη φάση των ομίλων του Champions League 2022-2023 στο "Μετροπολιτάνο", Μαδρίτη | Τετάρτη 26 Οκτωβρίου 2022 © 2022 MANU FERNAANDEZ/ASSOCIATED PRESS

Η Ατλέτικο ηττήθηκε ξανά, αυτήν τη φορά από τη Μαγιόρκα, πριν από τη διακοπή της La Liga για το Μουντιάλ. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ νίκησε τη Σεβίλλη των εννέα παικτών και πέρασε στην 3η θέση.

Η Ατλέτικο συνεχίζει να παραπαίει μένοντας για 5ο σερί παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις χωρίς νίκη. Θύτης η Μαγιόρκα αυτήν τη φορά, μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της La Liga, η οποία στη 14η αγωνιστική και τελευταία πριν από τη διακοπή λόγω Μουντιάλ επικράτησε με 1-0 στις Βαλεαρίδες Νήσους.

Ο Βεντάντ Μουρίκι σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 16', με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες για το επόμενο τέρμα, αλλά να μην τις αξιοποιούν. Ο Ντιέγκο Σιμεόνε είχε χάσει τον Ζοάο Φέλιξ με κόκκινη και τώρα έχασε τον Ναουέλ Μολίνα με τραυματισμό σε ένα σκληρό παιχνίδι με οκτώ κίτρινες κάρτες.

Ακόμα χειρότερα ήταν τα πράγματα στην Ανδαλουσία, όπου η Σεβίλλη δέχθηκε δύο απευθείας κόκκινες στο 1ο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ, λίγες ημέρες ύστερα από το ντέρμπι κόντρα στην Μπέτις όπου οι "βερδιμπλάνκος" δέχθηκαν δύο κόκκινες. Οι Ίβαν Ράκιτιτς και Τανγκί Νιανζού άφησαν με εννέα παίκτες τους Ανδαλουσιάνους, που βρέθηκαν να χάνουν από τα γκολ των Αλεξάντερ Σέρλοτ (20'0 και Μπράις Μέντεθ (36'), όμως δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 2-1 με τον Ράφα Μιρ στο 44'. Στο 2ο ημίχρονο προσπάθησαν για το θαύμα, όμως οι Βάσκοι κράτησαν το "τρίποντο" που τους έστειλε στην 3η θέση.