LA LIGA

La Liga: Η Ρεάλ προσπέρασε την Μπαρτσελόνα, η πρωτοπόρος Ζιρόνα νίκησε τη Βιγιαρεάλ

Ο Χοσέλου της Ρεάλ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Λας Πάλμας για τη La Liga 2023-2024 στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", Μαδρίτη | Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2023 © 2023/MANU FERNANDEZ/AP IMAGES

Η Ρεάλ επιβλήθηκε της Λας Πάλμας με σβηστές τις μηχανές, όμως πρωτοπόρος της La Liga έγινε η Ζιρόνα, η οποία νίκησε τη Βιγιαρέαλ μέσα στο "Θεράμικα".

Η Ρεάλ χρειάστηκε να αγωνιστεί μόλις ένα ημίχρονο απέναντι στη Λας Πάλμας, όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" για την 7η αγωνιστική της La Liga, προσπερνώντας την Μπαρτσελόνα στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο Μπραΐμ Ντίαθ και ο Χοσέλου βρέθηκαν να πλαισιώνουν τον Ροντρίγκο στην επίθεση των "μερένγκες", που ήταν καταιγιστικοί στο 1ο μέρος και εν τέλει βρήκαν γκολ με τον πρώτο στις καθυστερήσεις. Ο δεύτερος σκόραρε στο 54ο λεπτό του αγώνα και κατόπιν οι γηπεδούχοι έσβησαν τις μηχανές.

Η Ρεάλ είχε 18 τελικές στο 1ο μέρος, αλλά μόλις τρεις στο 2ο. Το αντίστροφο έγινε με τους νησιώτες που είχαν έντεκα τελικές στο 2ο μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Κέπα και παρέμειναν χαμηλά στη βαθμολογία.

Παρά τη νίκη της Ρεάλ, προσπέρασε μόνο την Μπαρτσελόνα και δεν πάτησε κορυφή. Εκεί βρίσκεται η εκπληκτική Ζιρόνα, η οποία επιβλήθηκε με 2-1 της Βιγιαρεάλ μέσα στο "Θεράμικα" και πλέον βρίσκεται μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο αγώνας άρχισε ισορροπημένα για τις δύο ομάδες, με την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League να έχει καλές στιγμές, αλλά να είναι άστοχη. Το γκολ της τελικά σημειώθηκε με την έναρξη του 2ου μέρους, όταν ο Ντάνι Παρέχο εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι για το 1-0.

Η απάντηση της Ζιρόνα ήταν άμεση με έναν γνωστό του Παναθηναϊκού από την Ευρώπη, τον πρώην επιθετικό της Ντνίπρο, Αρτέμ Ντόβμπικ, που ισοφάρισε στο 56'. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Έρικ Γκαρθία να σκοράρει και να κάνει την ανατροπή, σε ένα ημίχρονο όπου οι Καταλανοί ήταν ανώτεροι και δίκαια έφτασαν στη νίκη.

• Η σύνθεση της Βιγιαρεάλ: Γέργκενσεν, Φόιτ, Αλμπιόλ (78' Γκάμπια), Μαντί, Πεντράθα, Μοράλες (78' Μπρέρετον), Παρέχο (88' Τριγκέρος), Καπού (59' Τέρατς), Πίνο (59' Ακομάς), Σέρλοτ, Μπαένα

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

• Σεβίλλη - Αλμερία 5-1 (7' Εν Νεσιρί, 8' Λουκεμπάκιο, 38' Σούσο, 51' Λαμέλα, 90+3' Σάλας / 71' πέν. Σουάρες)
  • Μαγιόρκα - Μπαρτσελόνα 2-2 (8' Μουρίτσι, 45+3' Πρατς / 41' Ραφίνια, 75' Φερμίν)
  • Αθλέτικ - Χετάφε 2-2 (6' Γιούρι, 62' Ι. Γουίλιαμς / 51' Άλβαρες, 83' Λατάσα)
  • Βιγιαρεάλ - Ζιρόνα 1-2 (49' πέν. Παρέχο / 56' Ντόβμπικ, 61' Γκαρία)
  • Ρεάλ - Λας Πάλμας 2-0 (45+3' Ντίαθ, 54' Χοσέλου)
  • Κάντιθ - Ράγιο Βαγεκάνο 0-0
  • Βαλένθια - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (32' Φερνάντεθ)
  • 28/09 20:00 Γρανάδα - Μπέτις
  • 28/09 20:00 Θέλτα - Αλαβές
  • 28/09 22:30 Οσασούνα - Ατλέτικο