LA LIGA

La Liga: Η Ατλέτικο ρίχνει την Εσπανιόλ, η Μπέτις έχασε το Champions League

Οι παίκτες της Ατλέτικο πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Ρεάλ για τα προημιτελικά του Copa del Rey 2022-2023 στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", Μαδρίτη | Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2023 © 2023/BERNAT ARMANGUE/AP IMAGES

Η Εσπανιόλ δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή κόντρα στην Ατλέτικο στη Βαρκελώνη και βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό απ' τη La Liga. Η Χετάφε επικράτησε της Μπέτις στην Ανδαλουσία κι έκανε άλμα σωτηρίας, αφήνοντας τους "βερδιμπλάνκος" εκτός Champions League.

Η Εσπανιόλ βρέθηκε τρία γκολ πίσω απέναντι στην Ατλέτικο, κατάφερε να επιστρέψει και να ισοφαρίσει σε 3-3 στη Βαρκελώνη για την 36η αγωνιστική στη La Liga, όμως ο βαθμός δεν είναι αρκετός για να τη βγάλει από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι "ροχιμπλάνκος" ήταν επιβλητικοί για περίπου ένα ημίχρονο, σκοράροντας με τους Σαούλ, Αντουάν Γκριεζμάν και Γιανίκ Καράσκο μέχρι το 46ο λεπτό.

Η κυριαρχία τους οδήγησε σε μία μικρή κάμψη στον ρυθμό και η Εσπανιόλ το εκμεταλλεύτηκε. Η μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα σε σχέση με το 1ο μέρος οδήγησε αρχικά στη μείωση του σκορ από τον Σέσαρ Μόντες. Στο 76', οι Καταλανοί κέρδισαν πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Χοσέλου και τρία λεπτά αργότερα ο Βινίσιους ξεσήκωσε το κοινό. Το 3-3 όμως έμεινε μέχρι τέλους και πλέον η Εσπανιόλ αποτελεί φαβορί για να ακολουθήσει την Έλτσε στη La Liga 2.

Αυτό γιατί η Χετάφε, μία από τις ανταγωνίστριές της, πήρε σπουδαία νίκη μέσα στη Σεβίλλη με 1-0 κόντρα στην Μπέτις και την προσπέρασε στον πίνακα της βαθμολογίας, πλησιάζοντας στους δύο βαθμούς τη γραμμή σωτηρίας. Το γκολ του Ομάρ Αλντερέτε έδωσε τους βαθμούς της νίκης στους Μαδριλένους, αφήνοντας την ίδια ώρα οριστικά την Μπέτις εκτός μάχης Champions League.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

• Θέλτα - Ζιρόνα 1-1 (42' Πέρεθ / 59' πεν. Στουάνι)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Αλμερία 1-0 (45+4' Κούμπο)
  • Βαγιαδολίδ - Μπαρτσελόνα 3-1 (2' αυτ. Κρίστενσεν, 22' πεν. Λάριν, 73' Πλάτα / 84' Λεβαντόβσκι)
  • Έλτσε - Σεβίλλη 1-1 (25' Μορέντε / 10' Λαμέλα)
  • Βιγιαρεάλ - Κάντιθ 2-0 (20', 45+2' Τζάκσον)
  • Ρεάλ - Ράγιο Βαγεκάνο 2-1 (31' Μπενζεμά, 89' Ροντρίγκο / 84' Ντε Τομάς)
  • Μπέτις - Χετάφε 0-1 (69' Αλντερέτε)
  • Εσπανιόλ - Ατλέτικο 3-3 (64' Μόντες, 76' πέν. Χοσέλου, 79' Βινίσιους / 21' Σαούλ, 45+2' Γκριεζμάν, 46' Καράσκο)
  • 25/05 20:30 Μαγιόρκα - Βαλένθια
  • 25/05 22:30 Οσασούνα - Αθλέτικ