ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΩΝ ΑΦΡΙΚΗΣ

Κύπελλο Εθνών Αφρικής: Η Νότια Αφρική πέταξε εκτός το φαβορί Μαρόκο, πρόκριση στα προημιτελικά και για Μάλι

Οι παίκτες της Νότιας Αφρικής πανηγυρίζουν την πρόκριση από τη φάση των 16 του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2023 εις βάρος του Μαρόκου στο "Λορέν Ποκού", Σαν Πέντρο | Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024 © 2024/SUNDAY ALAMBA/AP IMAGES

Το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, Μαρόκο, αποκλείστηκε στη φάση των 16 από τη Νότια Αφρική. Το Μάλι υπέταξε την Μπουρκίνα Φάσο.

Η Νότια Αφρική έκανε τη μεγάλη έκπληξη και πέταξε εκτός Κυπέλλου Εθνών Αφρικής από τη φάση των 16 το μεγάλο φαβορί, Μαρόκο, ύστερα από τη νίκη της με 2-0.

Η "μπαφάνα μπαφάνα" προηγήθηκε στο 57' με τον Έβιντενς Μακγκόπα, με τον Γουαλίντ Ρεγκραγκί να ρίχνει στον ματς μεταξύ άλλων και τον Αγιούμπ ελ Κααμπί, στην αναζήτηση της ισοφάρισης. Η έμπνευσή του αποδείχθηκε σωστή, αφού στο 85' ο επιθετικός του Ολυμπιακού έκανε σουτ που βρήκε στο χέρι του Μοτόμπι Μβάλα, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Ο Ασράφ Χακιμί έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, χάνοντας "χρυσή" ευκαιρία.

Ο Σοφιάν Αμραμπάτ αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις για τους Μαροκινούς, με τον Τεμπόχο Μοκοένα να διαμορφώνει με εκτέλεση φάουλ το τελικό 2-0 στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η πρωταθλήτρια Αφρικής του 1996 πέταξε εκτός το Μαρόκο που έφτασε στα ημιτελικά του Μουντιάλ και θα αντιμετωπίσει το Πράσινο Ακρωτήρι στην επόμενη φάση.

Εκεί θα βρεθεί και το Μάλι, που υπέταξε την αήττητη Μπουρκίνα Φάσο με 2-1, κλειδώνοντας ραντεβού με τη διοργανώτρια Ακτή Ελεφαντοστού. Ο Έντμοντ Ταπσόμπα με αυτογκόλ έβαλε μπροστά στο σκορ τους "αετούς" μόλις στο 3ο λεπτό. Το γκολ αυτό έδωσε ώθηση και από τις ευκαιρίες στη συνέχεια ο Λασίν Σιναγιοκό έγραψε το 2-0 με την έναρξη του 2ου μέρους. Ο Μπερτράν Τραορέ μείωσε με πέναλτι στο 57', όμως το γκολ δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει τα δεδομένα. Για τους ηττημένους αγωνίστηκε για 68 λεπτά ο Ισμαϊλά Ουεντραογκό του Πανσερραϊκού.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

• Αγκόλα - Ναμίμπια 3-0 (38', 42', Ντάλα, 66' Μαμπουλουλού)
  • Νιγηρία - Καμερούν 2-0 (36', 90' Λούκμαν)
  • Ισημερινή Γουινέα - Γουινέα 0-1 (90+8' Μπαγιό)
  • Αίγυπτος - Λαϊκή Δημοκρατία Κονγκό 7-8 πέν., 1-1 παρ., 1-1 κ.α. (45+1' πέν. Μοχάμεντ / 37' Ελιά)
  • Πράσινο Ακρωτήρι - Μαυριτανία 1-0 (88' πέν. Μέντες)
  • Σενεγάλη - Ακτή Ελεφαντοστού 4-5 πέν., 1-1 παρ., 1-1 κ.α. (4' Ντιαλό / 86' πέν. Κεσιέ)
  • Μάλι - Μπουρκίνα Φάσο 2-1 (3' αυτ. Ε. Ταπσόμπα, 47' Σιναγιοκό / 57' πέν. Τραορέ)
  • Μαρόκο - Νότια Αφρική 0-2 (57' Μακγκόπα, 90+5' Μοκοένα)