ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Κύπελλο Ελλάδας: Στους 16 Απόλλωνας Πόντου, Άγιος Νικόλαος και Απόλλωνας Παραλιμνίου

Οι παίκτες του Απόλλωνα Πόντου πανηγυρίζουν γκολ
Οι παίκτες του Απόλλωνα Πόντου πανηγυρίζουν γκολ ΙΝΤΙΜΕ

Ο Απόλλων Πόντου, ο Άγιος Νικόλαος και ο Απόλλων Παραλιμνίου πήραν την πρόκριση στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς απέκλεισαν τον Πανελευσινιακό, τον Αλμυρό και τον Ιωνικό Ιωνίας αντίστοιχα.

Ακόμη τρία εισιτήρια δόθηκαν για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας. Συγκεκριμένα, ο Απόλλων Πόντου, ο Άγιος Νικόλαος και ο Απόλλων Παραλιμνίου θα συνεχίσουν στον θεσμό.

Ο Απόλλωνας Πόντου πήρε την πρόκριση, καθώς επικράτησε 3-1 του Πανελευσινιακού εκτός έδρας. Ο Καλογέρης άνοιξε το σκορ στο 18'. Ο Μίσκου ισοφάρισε στο 34', όμως ο Μπελεβώνης στο 55' και ο Αραβίδης με κεφαλιά στο 71' διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα.

Ο Άγιος Νικόλαος κέρδισε την κρητική "μάχη" και επικράτησε 2-0 του Αλμυρού Γαζίου. Ο Μελισσόπουλος ήταν εκείνος που στο 27ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ στην ομάδα, με τον Τσανάι στο 86' να "κλειδώνει" την πρόκριση.

Το ταξίδι του Ιωνικού Ιωνίας, ο οποίος αγωνίζεται στα ερασιτεχνικά σωματεία, ολοκληρώθηκε, καθώς ο Απόλλων Παραλιμνίου (ομάδα Γ' Εθνικής) επικράτησε 4-0. Στο 2' ο Γκέκας άνοιξε το σκορ, ενώ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 13ο λεπτό. Ο Ελέζι στο 57' ανέβασε τον δείκτη του σκορ και ο Καρυοφύλλης στο 90+3' διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Τρίτη 18 Οκτωβρίου

• Βόλος - Ιωνικός 4-0 (19,42, Κούτσιας, 63' Μεταξάς, 79' Οζέγκοβιτς)

Τετάρτη 19 Οκτωβρίου

• ΑΕΛ - Λεβαδειακός 1-2 (7' Πεντρόσο, 25' Νίκας, 43' Σκβάρκα)
  • Καλαμάτα - Παναιτωλικός 2-2 / 4-3 πεν (35', 39' Ρόβας / 30', 78' Φλόρες)
  • Καλλιθέα - Βέροια 1-0 (44' Καμπρέρα)
  • Πανσερραϊκός - Παναχαϊκή 5-2 (2-2 κ.δ.) (41' πεν Σαΐντ, 90+8', 110' Κατσαντώνης, 105' Μούργος, 115' Σοφιανός / 62' Μπουρλάκης, 65' Μυτίδης)
  • Αλμωπός Αριδαίας - Λαμία 0-2 (26' Προβυδάκης, 60' Μαρμεντίνι)
  • Αστέρας - Ατρόμητος 1-3 (0-0 κ.δ.) (105' Καστάνο / 94' Κλωναρίδης, 112' Κιάρτανσον, 120' πεν Μουνίθ)

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου

• Κηφισιά - ΟΦΗ 1-0 (64' Κουιρουκίδης)
  • Άγιος Νικόλαος - Αλμυρός 2-0 (27' Μελισσόπουλος, 86' Τσανάι)
  • Ιωνικός Ιωνίας - Απόλλων Παραλιμνίου 0-4 (2', 13' Γκέκας, 57' Ελέζι, 90+3' Καρυοφύλλης)
  • Πανελευσινιακός - Απόλλων Πόντου 1-3 (34' Μίσκου / 18' Καλογέρης, 55' Μπελεβώνης, 71' Αραβίδης)
  • 19:00 ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα

Μπαίνουν στην 6η φάση οι: Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Άρης, Παναθηναϊκός.