ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Κύπελλο Ελλάδας: Στην πέμπτη φάση ο Αλμυρός μετά το 3-1 επί του Πανθρακικού

Οι παίκτες του Αλμυρού πανηγυρίζουν στο ματς με τον Πανθρακικό | 12 Οκτωβρίου 2022 IN TIME SPORTS

Ο Αλμυρός επικράτησε 3-1 του Πανθρακικού και πήρε το τελευταίο εισιτήριο για την πέμπτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Άγιο Νικόλαο.

Ο Αλμυρός πήρε το τελευταίο εισιτήριο για την πέμπτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς την Τετάρτη (12/10) επικράτησε του Πανθρακικού με 3-1 στην τελευταία αναμέτρηση για την τέταρτη φάση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και κατάφεραν να ανοίξουν μόλις στο 10' το σκορ με τον Πιερτζιάκομι, ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με δεύτερο τέρμα, το οποίο πέτυχε στο 41' ο Μπουρσέλης, με τον Αλμυρό να έχει ιδανικό ξεκίνημα και τελείωμα στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι αναγκαστικά ανέβηκαν ψηλά θέλοντας να διεκδικήσουν κάτι από το ματς και κατάφεραν να μειώσουν στο 60' με τον Γιαννακιτσίδη. Και πάλι όμως οι Κρητικοί ήταν αυτοί που πήραν τον έλεγχο του ματς, πίεσαν ψηλά, έχασαν ευκαιρίες και στο 90' με τον Αντωνίου διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΑΛΜΥΡΟΣ: Χανιωτάκης, Αγαπάκης, Μάγκας, Πατινιώτης (60' Κοιλιάρας), Ενγκουέμ, Γιουκαρής (60' Αντωνίου), Μπουρσέλης (89' Παγώνης) Νικολάου, Πιερτζιάκομι, Φραγκουλάκης, Κατσικοκέρης (71' Άντερσον).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Κοτσάκης, Αρέτας, Σαπνάρας, Σιδηρόπουλος, Γιαννακιτσίδης, Γκουτσίδης (84' Παχούμης), Κωσταρέλης (71' Σμάλης), Χακάν Βελή, Ερκάν (46' Αντωνιάδης), Βάσκος, Μπαϊκαρά.

Τα παιχνίδια θα διεξαχθούν το τριήμερο 18-19-20 Οκτωβρίου.