ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση στα πέναλτι για την Καλαμάτα κόντρα στον Παναιτωλικό, στους "16" ο Πανσερραϊκός

Η Καλαμάτα με ήρωα τον τερματοφύλακα Ταΐρη επικράτησε στα πέναλτι του Παναιτωλικού και προκρίθηκε στους "16". Μεγάλη ανατροπή και πρόκριση για τον Πανσερραϊκό κόντρα στην Παναχαϊκή.

Στους "16" του Κυπέλλου συνεχίζουν η Καλαμάτα και ο Πανσερραϊκός οι οποίοι πήραν δραματικές προκρίσεις απέναντι σε Παναιτωλικό και Παναχαϊκή αντίστοιχα.

Στην Καλαμάτα εκείνος που άνοιξε το σκορ ήταν ο Παναιτωλικός με τον Φλόρες στο 30'. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε άμεσα και εις διπλούν με τον Ρόβα να πετυχαίνει δύο γκολ στο 35' και στο 39' για την ανατροπή.

Ο Παναιτωλικός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και τελικά έστειλε το ματς στην παράταση. Δράσης και πάλι ο Φλόρες ο οποίος στο 78' με τρομερό σουτ έκανε το 2-2.

Στην παράταση που ακολούθησε καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Έτσι, οδηγηθήκαμε στα πέναλτι. Ο Ταΐρης απέκρουσε τις δύο τελευταίες εκτελέσεις των παικτών του Παναιτωλικού και ο Μπακαγιόκο σκόραρε στέλνοντας την ομάδα του στους "16".

Επεισοδιακό ματς και πρόκριση για τον Πανσερραϊκό

Στις Σέρρες ο Πανσερραϊκός κατάφερε να προηγηθεί στο 41' όταν ο Σαΐντ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Ωστόσο, η Παναχαϊκή έκανε την ανατροπή μέσα σε τέσσερα λεπτά. Στο 62' ο Μπουρλάκης έφερε το ματς στα ίσα και στο 65' ο Μυτίδης έκανε το 1-2 που έδωσε την πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

Στο 89'΄ο διαιτητής αρχικά υπέδειξε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, ωστόσο μετά από παρέμβαση του επόπτη πήρε πίσω την απόφασή του κάτι που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Πανσερραϊκού και προσωρινή διακοπή στο ματς.

Ο αγώνας τελικά συνεχίστηκε με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων με τον διαιτητή να δίνει εννιά λεπτά καθυστερήσεις. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και τελικά βρήκαν το γκολ με τον Κατσαντώνη στο 98' και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Στο 105′ μετά από σέντρα του Πεταυράκη ο Μούργος με κεφαλιά έβαλε ξανά μπροστά τον Πανσερραϊκό. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί, αφού στο 110' με τον Κατσαντώνη και στο 115' με τον Σοφιανό διαμόρφωσαν το τελικό 5-2.

Οι συνθέσεις των ομάδων

• Καλαμάτα: Ταΐρης, Ασίγκμπα, Κωσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Μπενίτες, Άλβες, Παπατόλιος, Βασιλόγιαννης, Ρόβας, Πασάς.
  • Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Αποστολάκης, Μαλής, Λιάβας, Χατζηθεοδωρίδης, Τσιγγάρας, Φλόρες, Βαρόνε, Ξενιτίδης, Ντουάρτε, Πέδρο.

• Πανσερραϊκός: Γιαννίκογλου, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Παντεκίδης, Πεταυράκης, Νάτσος, Σιόντης, Μούργος, Στίνα, Κανίς, Σαΐντ.
  • Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Λιποράσε, Στεργίδης, Λαρέα, Τσακμάκης, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης, Καράκλαϊτς, Τσιάρας, Κέρη, Αλεξόπουλος.

Τα πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης φάσης

Τρίτη 18 Οκτωβρίου

• Βόλος - Ιωνικός 4-0 (19,42, Κούτσιας, 63' Μεταξάς, 79' Οζέγκοβιτς)

Τετάρτη 19 Οκτωβρίου

• ΑΕΛ - Λεβαδειακός 1-2 (7' Πεντρόσο, 25' Νίκας, 43' Σκβάρκα)
  • Καλαμάτα - Παναιτωλικός 2-2 / 4-3 πεν (35', 39' Ρόβας / 30', 78' Φλόρες)
  • Καλλιθέα - Βέροια 1-0 (44' Καμπρέρα)
  • Πανσερραϊκός - Παναχαϊκή 5-2 (2-2 κ.δ.) (41' πεν Σαΐντ, 90+8', 110' Κατσαντώνης, 105' Μούργος, 115' Σοφιανός / 62' Μπουρλάκης, 65' Μυτίδης)
  • Αλμωπός Αριδαίας - Λαμία 0-2 (26' Προβυδάκης, 60' Μαρμεντίνι)
  • 18:00 Αστέρας - Ατρόμητος