ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση με ανατροπή για τον Λεβαδειακό, στους "16" Λαμία και Καλλιθέα

Ο Λεβαδειακός επικράτησε 2-1 της ΑΕΛ με ανατροπή και πήρε την πρόκριση στη φάση των "16" του Κυπέλλου, εκεί όπου προκρίθηκαν και η Λαμία με την Καλλιθέα.

Τρία ματς ολοκληρώθηκαν στην κανονική τους διάρκεια από αυτά που άρχισαν στις 15.00 για την πέμπτη φάση του Κυπέλλου με τον Λεβαδειακό, τη Λαμία και την Καλλιθέα να παίρνουν την πρόκριση.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό απέναντι στον Λεβαδειακό με τον Πεντρόσο, όμως πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ο Νίκας στο 25' και ο Σκβάρκα στο 43' έκαναν την ανατροπή.

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο ήταν αρκετό για την Λαμία για να περάσει το εμπόδιο του Αλμωπού Αριδαίας. Στο 26' ο Προβυδάκης άνοιξε το σκορ για να κάνει το 2-0 στο 60' ο Μαρμεντίνι.

Το μοναδικό ζευγάρι που κρίθηκε στο γκολ ήταν αυτό ανάμεσα στην Καλλιθέα και την Βέροια. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη και την πρόκριση με 1-0 με το τέρμα του Καμπρέρα στο 44' να είναι εκείνο που τα έκρινε όλα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

• ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Καλουτσικίδης, Κοσσονού, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Παπαγεωργίου, Θωμαΐδης, Πλέγας, Πεντρόσο, Νικολιάς, Όγκμποε.
  • Λεβαδειακός: Στογιάνοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Τζιμόπουλος, Παναγιώτου, Νίκας, Χάμοντ, Σκβάρκα, Λούαλουα, Μουτίνιο, Δούμτσιος.

• Αλμωπός Αριδαίας: Ντόκιτς, Παρασκευάς, Σέχου, Τσιμπούκας, Γιαλαμούδης, Έππας, Πέλκας, Κολλαρας, Πόποβιτς, Γιουκούδης, Πέττας
  • ΠΑΣ Λαμία: Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Nunez, Γιακουμάκης, Σλίβκα, Μαρμεντίνι, Μπεντίτεθ, Ασκόφσκι, Ρόμανιτς.

• Καλλιθέα: Στρέζος, Ρώσση, Ευαγγέλου, Χατζηδίμπας, Μπουλούλης, Βασιλούδης, Ομάρ, Κυνηγόπουλος, Νίλι, Λουκίνας, Μουνιέ.
  • Βέροια: Παπαδόπουλος, Ντουμάνης, Παπαχρήστος, Περδίκης, Στίκας, Μπούζας, Μπλέτσας, Ορφανίδης, Φασίδης, Μπουκουβάλας, Μπουόλι.

Τα πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης φάσης

Τρίτη 18 Οκτωβρίου

• Βόλος - Ιωνικός 4-0 (19,42, Κούτσιας, 63' Μεταξάς, 79' Οζέγκοβιτς)

Τετάρτη 19 Οκτωβρίου

• ΑΕΛ - Λεβαδειακός 1-2 (7' Πεντρόσο, 25' Νίκας, 43' Σκβάρκα)
  • Καλαμάτα - Παναιτωλικός 2-2 / 4-3 πεν (35', 39' Ρόβας / 30', 78' Φλόρες)
  • Καλλιθέα - Βέροια 1-0 (44' Καμπρέρα)
  • Πανσερραϊκός - Παναχαϊκή 5-2 (2-2 κ.δ.) (41' πεν Σαΐντ, 90+8', 110' Κατσαντώνης, 105' Μούργος, 115' Σοφιανός / 62' Μπουρλάκης, 65' Μυτίδης)
  • Αλμωπός Αριδαίας - Λαμία 0-2 (26' Προβυδάκης, 60' Μαρμεντίνι)
  • 18:00 Αστέρας - Ατρόμητος