ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Κύπελλο Ελλάδας: Πέρασε με τριάρα από τη Νέαπολη η Athens Kallithea, νίκη στην παράταση για τον Λεβαδειακό, άνετα το Αιγάλεω

Ο Λουκίνας πανηγυρίζει το γκολ του στο Ιωνικός - Καλλιθέα
Ο Λουκίνας πανηγυρίζει το γκολ του στο Ιωνικός - Καλλιθέα INTIME SPORTS

Στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας η Athens Kallithea κέρδισε τον Ιωνικό 3-0 στη Νεάπολη και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού. Ο Λεβαδειακός έκαψμε στην παράταση την αντίσταση της Ηλιούπολης, μεγάλη νίκη για το Αιγάλεω ενώ διεκόπη η αναμέτρηση Πανθρακικός - Εθνικός.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Athens Kallithea κόντρα στον Ιωνικό στην Νεάπολη σε ματς για την 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με την ομάδα από την Καλλιθέα να επικρατεί με 3-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λουκίνα ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα.

Αυτό ήταν και το σπουδαιότερο παιχνίδι της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας απ' όσα διεξήχθησαν την Τετάρτη (13/9) με την Athens Kallithea να είναι ανώτερη από τον αντίπαλο της και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης σε μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους στο πρωτάθλημα.

Από εκεί και πέρα ο Λεβαδειακός έκαμψε στην παράταση την αντίσταση της Ηλιούπολης επικρατώντας με 2-1 με γκολ στο 118' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νίκα ενώ άνετο ήταν το πέρασμα για το Αιγάλεω από τον Μακεδονικό επικρατώντας με 4-0.

Το παιχνίδι Πανθρακικός - Εθνικός διεκόπη στο 43' του αγώνα καθώς υπήρξε ένταση, αψιμαχίες και τραυματισμός παίκτη των φιλοξενούμενων ενώ το Κοζάνη - Ηρακλής αναβλήθηκε τρεις ώρες πριν τη σέντρα του λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου.

Στα πέναλτι πήραν την πρόκριση ο Αχαρναϊκός και Παμβουπρασιακός επικρατώντας της Παναχαϊκής και του Παναργειακού καθώς η κανονική διάρκεια των δύο αγώνων έληξε ισόπαλη χωρίς τέρματα.

Το πρόγραμμα της τρίτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας

Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου

• Πανθρακικός - Εθνικός 0-1 (29' Αντωνίου). Διεκόπη στο 43'.
  • Απόλλων Παραλιμνίου - Αλεξανδρούπολη 3-0 (8'-35' Παναγιωτόπουλος/57' Κατσαμάγκας)
  • Μακεδονικός - Αιγάλεω 0-4 (28'-69' Νταβιώτης, 72' Ζυγκερίδης, 90+4' Μαραθωνίτης)
  • Ηλιούπολη - Λεβαδειακός 1-2 (112' Μάντιτς/92'-118' Κουϊρουκίδης)
  • Αστέρας Σταυρού - Γιούχτας 1-3 (37' Φράγκος/9' Πολυχρόνης, 60' Ροβίθης, 66' Κίσσας)
  • ΑΟ Χανιώτης - Τηλυκράτης 0-1
  • Παναργειακός - Παμβουπρασιακός 3-4 πεν (1-1 κ.δ. 60' Πρίκας/43' Μπίσα)
  • Ιωνικός - Athens Kallithea 0-3 (14'-60' Λουκίνας, 19' Ματίγια)
  • ΟΦ Ιερέπατρας - Καμπανιακός 0-3 (α.α.)
  • Αχαρναϊκός - Παναχαϊκή 3-2 πεν. (0-0 κ.δ.)