ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΓΓΛΙΑΣ

Κύπελλο Αγγλίας: Η Τσέλσι πέρασε άνετα στον επόμενο γύρο με τεσσάρα, πρόκριση και για την Άστον Βίλα

Chelsea's Thiago Silva celebrates after scoring his side's second goal during the English FA Cup soccer match between Chelsea and Preston North End at Stamford Bridge stadium in London, Saturday, Jan. 6, 2024. (AP Photo/Kirsty Wigglesworth)
Ο Τιάγκο Σίλβα πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε @ 2024 KIRSTY WIGGLESWORTH / AP IMAGES

Η Τσέλσι ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος κόντρα στην Πρέστον και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο με τεσσάρα στο δεύτερο μέρος. Η Άστον Βίλα λυτρώθηκε στην έδρα της Μίντλεσμπρο, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Μάτι Κας στο 87ο λεπτό.

Τσέλσι και Άστον Βίλα έκαναν το καθήκον τους και συνέχισαν στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Οι μπλε υποδέχθηκαν την Πρέστον στο Στάμφορντ Μπριτζ και παρότι οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν σθεναρά, ηττήθηκαν στο φινάλε με τέσσερα γκολ.

Ο Αρμάντο Μπρόγια άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη/πρόκριση με το γκολ που σημείωσε στο 58ο λεπτό μετά από ασίστ του Μάλο Γκούστο.

Οκτώ λεπτά μετά ο Τιάγκο Σίλβα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0 με ασίστ του Κόουλ Πάλμερ. Τρία λεπτά μετά ο Στέρλινγκ έκανε το 3-0 και ο Έντσο Φερνάντες διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 88ο λεπτό.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι είχε πιο δύσκολο έργο, καθώς παρότι πίεσε και είχε ευκαιρίες ειδικά στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να λύσει τον γόρδιο δεσμό στο 87ο λεπτό με τον Μάτι Κας.

Την ίδια ώρα μια θέση στον επόμενο γύρο έκλεισαν η Σέφιλντ Γουένσντεϊ και η Σουόνσι έκλεισαν μια θέση στον επόμενο γύρο.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 64

• Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 0-0
  • Μπρέντφορντ - Γουλβς 1-1 (41' Μοπέ / 64' Ντόιλ)
  • Φούλαμ - Ρόδεραμ 1-0 (24' Ντεκόρντοβα-Ρέιντ)
  • Τότεναμ - Μπέρνλι 1-0 (78' Πόρο)
  • Μίλγουολ - Λέστερ 2-3 (56' Γουάτμορ, 86' Φλέμινγκ / 16' Κασαντέι, 39' Περέιρα, 61' Κάνον)
  • Κόβεντρι - Όξφορντ 6-2 (8' Λατιμποντιέρ, 11' Σιφ, 17' Πάλμερ, 50' πεν. Ο'Χάρε, 84' 88' Γκόντεν / 10' Χάρις, 79' Γκούντραμ)
  • Γουίμπλεντον - Ίπσουιτς 1-3 (17' πεν. Ριβς / 8' αυτ. Ντέιβισον, 40' Τουανζέμπε, 90' Τέιλορ)
  • Μέιντστοουν - Στίβενεϊτζ 1-0 (45+2' πεν. Κορν)
  • Σάντερλαντ - Νιούκαστλ 0-3 (35' αυτ. Μπάλαρντ, 46' 90' πεν. Ίσακ)
  • Στόουκ - Μπράιτον 2-4 (16' αυτ. Φαν Χέκε, 63' πεν. Μπέικερ / 45+6' Εστουπινιάν, 52' Ντανκ, 71' 80' Πέδρο)
  • Γουότφορντ - Τσέστερφιλντ 2-1 (76' Ράγιοβιτς, 90+5' Ντέλε-Μπασίρου / 28' Κίνγκλεϊ)
  • Μπλάκμπερν - Κέμπριτζ 5-2 (23' 37' 45+3' Σμόντικς, 66' Σίγκουρντσον, 81' Λέοναρντ / 6' Λάνκεστερ, 26' Καΐκάι)
  • Τζίλιγχαμ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-4 (14' 39' Οσούλα, 83' 88' Μακατί)
  • ΚΠΡ - Μπόρνμουθ 2-3 (40' Άρμστρονγκ, 42' Ντάικς / 49' Τάβερνιερ, 58' Μουρ, 69' Κλάιφερτ)
  • Πλίμουθ - Σάτον 3-1 (18' Καντλ, 68' πεν. Χάρντι, 90+2' Γουιτάκερ / 50' Άνγκολ)
  • Χαλ - Μπέρμιγχαμ 1-1 (87' Γιάκομπς / 18' Γιουτκίεβιτς)
  • Νόριτς - Μπρίστολ Ρόβερς 1-1 (12' Μπαρνς / 17' Γουόρντ)
  • Σαουθάμπτον - Γουόλσολ 4-0 (6' 69' Φρέιζερ, 59' Μάρα, 78' Άνταμς)
  • Νιούπορτ - Ίστλι 1-1 (56' Κλαρκ / 81' πεν. Μαγκουάιρ)
  • Σέφιλντ Γουένσντεϊ - Κάρντιφ 4-0 ((2' Γουίντας, 38' Σόιερς αυτ., 40' Πάλμερ, 90+1' Γουίλκς)
  • Μίντλεσμπρο - Άστον Βίλα 0-1 (87' Κας)
  • Σουόνσι - Μόρκαμ 2-0 (47' Πατίνο, 87' Γέιτς)
  • Τσέλσι - Πρέστον 4-0 (58' Μπρόγια, 66' Σίλβα, 69' Στέρλινγκ, 85' Φέρναντς)
  • 07/01 16:00 Πίτερμπρο - Λιντς
  • 07/01 16:00 Σριούσμπερι - Ρέξαμ
  • 07/01 16:00 Λούτον - Μπόλτον
  • 07/01 16:00 Γουέστ Χαμ - Μπρίστολ Σίτι
  • 07/01 16:00 Μάντσεστερ Σίτι - Χάντερσφιλντ