SERIE A

Κρεμονέζε - Ρόμα 2-1: Με την πρώτη νίκη της σεζόν άφησε εκτός τετράδας τους Ρωμαίους

PRINT SCREEN

Η Κρεμονέζε πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή Serie A, καθώς επικράτησε της Ρόμα 2-1 στην Κρεμόνα και άφησε εκτός τετράδας την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο που αποβλήθηκε για διαμαρτυρίες.

Η Κρεμονέζε σόκαρε τη Ρόμα στην έδρα της, καθώς νίκησε με 2-1 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Serie A, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στη σεζόν. Ο Ζοζέ Μουρίνιο αποβλήθηκε στο 46ο λεπτό λόγω έντονων διαμαρτυριών και αποχώρησε από τις εξέδρες στο 89', όντας απογοητευμένος.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Τσάτζου στο 17' έπειτα από ασίστ του Βαλέρι, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου αγώνα. Η Ρόμα ισοφάρισε με τον Λεονάρντο Σπινατσόλα στο 71', όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είπαν την τελευταία τους λέξη.

Στο 81' ο Ρούι Πατρίσιο ανέτρεψε αντικανονικά αντίπαλό του που έμπαινε στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσιοφάνι στο 83ο λεπτό και χάρισε το πρώτο τρίποντο στην ομάδα του, η οποία βρίσκεται στη 19η θέση του πρωταθλήματος. Αντίθετα η Ρόμα έχασε την ευκαιρία να πιάσει Ίντερ και Μίλαν στους 47 και έμεινε στην πέμπτη θέση με 44 βαθμούς.

Κρεμονέζε: Καρνεσέτσι, Φεράρι (84' Κίρικες), Μπιανκέτι, Βάσκες, Σερνικόλα (84' Τζιλιόνε), Πίκελ (78' Γκαλντάμες), Μπενάσι, Βαλέρι, Οκερέκε, Αφενά-Γκιάν (66' Μέιτε), Τσατζού (78' Τσιοφάνι).

Ρόμα: Πατρίσιο, Μαντσίνι, Ιμπάνιεζ, Κουμπούλα (68' Καρσντόρπ), Ζαλέβσκι (63' Σολμπάκεν), Σπινατσόλα, Βαϊνάλντουμ, Κριστάντε (63' Μάτιτς), Πελεγκρίνι (63' Ελ Σαράουι), Ντιμπάλα, Μπελότι (62' Άμπραχαμ).