SERIE A

Κρεμονέζε - Αταλάντα 1-3: Μπήκε τετράδα και περιμένει

Οι παίκτες της Αταλάντα πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Ρόμα στο "Ολίμπικο" για την Serie A | 18 Σεπτεμβρίου 2022 @2022 ANDREW MEDICHINI/AP IMAGES

Η Αταλάντα επέστρεψε σε θέσεις Champions League, ύστερα από τη νίκη με 3-1 επί της ουραγού Κρεμονέζε για την 28η αγωνιστική της Serie A.

Η Αταλάντα έκανε το καθήκον της στην έδρα της Κρεμονέζε και με το 3-1 για την 28η αγωνιστική της Serie A ανέβηκε στην τετράδα της βαθμολογίας που οδηγεί στο Champions League και περιμένει τα αποτελέσματα των αντιπάλων της.

Οι παίκτες του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ σε καίριο χρονικό σημείο, στο τέλος του 1ου ημιχρόνου, με τον Μάρτεν ντε Ρον.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με πέναλτι του Ντανιέλ Τσιοφάνι, όμως οι ευκαιρίες των φιλονενουμένων ήταν αρκετά καλές για να μην αξιοποιηθούν. Ο Ζερεμί Μπογκά από κοντά τους έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ στο 72' και στις καθυστερήσεις ο Αντεμόλα Λούκμαν διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

• Κρεμονέζε - Αταλάντα 1-3 (56' πέν. Τσιοφάνι / 44' Ντε Ρον, 72' Μπογκά, 90+3' Λούκμαν)
  • 01/04 19:00 Ίντερ - Φιορεντίνα
  • 01/04 21:45 Γιουβέντους - Βερόνα
  • 02/04 13:30 Μπολόνια - Ουντινέζε
  • 02/04 16:00 Μόντσα - Λάτσιο
  • 02/04 16:00 Σπέτσια - Σαλερνιτάνα
  • 02/04 19:00 Ρόμα - Σαμπντόρια
  • 02/04 21:45 Νάπολι - Μίλαν
  • 03/04 19:30 Έμπολι - Λέτσε