ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κόστα Ρίκα - Νέα Ζηλανδία 1-0: Με Κάμπελ προκρίθηκε στο Μουντιάλ και συμπλήρωσε τις 32 θέσεις

Οι παίκτες της Κόστα Ρίκα πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Νέα Ζηλανδία για το διηπειρωτικό μπαράζ για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022, Αλ Ραγιάν | Τρίτη 14 Ιουνίου 2022 © 2022 HUSSEIN SAYED/ASSOCIATED PRESS

Η Κόστα Ρίκα υπέταξε τη Νέα Ζηλανδία στην Ντόχα και εξασφάλισε θέση στην πρωτεύουσα του Κατάρ τον Νοέμβριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022.

Η Κόστα Ρίκα ήταν η νικήτρια του τελευταίου μπαράζ απέναντι στη Νέα Ζηλανδία. Το 1-0 με γκολ του Τζόελ Κάμπελ στην Ντόχα δίνει νέα εισιτήρια στην ομάδα της Κεντρικής Αμερικής για το Κατάρ, τον Νοέμβριο αυτήν τη φορά για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022, ως η 32η και τελευταία ομάδα.

Ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού βρήκε δίχτυα μόλις στο 3ο λεπτό, με ένα γκολ που αποδείχθηκε ιστορικό για την πατρίδα του. Οι Νεοζηλανδοί πίεσαν για την άμεση ισοφάριση και τελικά έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα λίγο πριν από το τέλος του 1ου μέρους. Το γκολ του Κρις Γουντ ακυρώθηκε όμως λόγω επιθετικού φάουλ στην αρχή της φάσης.

Η ανάπαυλα κατεύνασε την ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, η οποία ήταν πολύ υψηλή και οδήγησε σε μικροσυρράξεις πριν από το τελευταίο σφύριγμα. Ο Λουίς Σουάρες της Κόστα Ρίκα ήταν αυτός που έκανε τριπλή αλλαγή ενόψει του 2ου μέρους και δικαιώθηκε, αφού η Νέα Ζηλανδία δεν είχε σπουδαίες στιγμές.

Στο 60ό λεπτό, ο Ντάνι Χέι έριξε στη μάχη τον Κώστα Μπαρμπαρούση, όμως ο πρώην εξτρέμ του Παναθηναϊκού αντίκρισε κόκκινη κάρτα εννέα λεπτά αργότερα. Με παίκτη λιγότερο, οι Νεοζηλανδοί δεν είχαν πολλές ευκαιρίες και απέτυχαν για τρίτη σερί φορά να φτάσουν στην τελική φάση του τουρνουά.

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ: Νάβας, Φούλερ (46' Μαρτίνες), Ντουάρτε, Κάλβο, Οβιέδο, Τεχέδα, Μπόρχες (79' Σακόν), Κάμπελ (90+3' Βενενέγκας), Μπενέτε (46' Ρουίς), Τόρες (46' Γουάστον), Κοντρέρας

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Σέιλ, Τουιλόμα, Ρέιντ (72' Τζαστ), Πάινακερ, Κίργουαν (79' Πέιν), Λιούις (79' Στάμενιτς), Γκάρμπετ (60' Γουέιν), Κακάτσε, Γκρέιβ (60' Μπαρμπαρούσης), Γουντ