BUNDESLIGA

Κολωνία - Ντόρτμουντ 0-4: Συνεχίζει με το απόλυτο στο 2024 και απειλεί

Ο Νίκλας Φίλκρουγκ πανηγυρίζει γκολ του με την Ντόρτμουντ απέναντι στην Νιούκαστλ | 7 Νοεμβρίου 2023 @2023 MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε της Κολωνίας εκτός έδρας και συνεχίζει την ανοδική πορεία στην Bundesliga.

Η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε εκτός έδρας της ουραγού Ντάρμστατ την προηγούμενη αγωνιστική κι έκανε το ίδιο απέναντι στην προτελευταία Κολωνία με 4-0 για τη 18η αγωνιστική της Bundesliga, συνεχίζοντας την ανοδική πορεία της μέσα στο 2024.

Πρωταγωνιστής της συνάντησης ήταν ο Ντόνιελ Μάλεν, που άνοιξε το σκορ στο 12' και σκόραρε και στο 61' για το 3-0. Τρία λεπτά νωρίτερα, ο Τζέιντον Σάντσο (που άρχισε βασικός) κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Νίκλας Φίλκρουγκ. Ο Γιουσουφά Μουκοκό στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για την Μπορούσια, η οποία είχε ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ.

Σημεώνεται ότι ο αγώνας διεκόπη για λίγα λεπτά λόγω ρίψης... σοκολατένιων κερμάτων στο χορτάρι από τους φιλάθλους που διαμαρτύρονται για την αλλαγή νομοθεσίας που θα επιτρέπει την είσοδο επενδυτών στο ποδόσφαιρο.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

• Μάιντς - Ουνιόν αναβλήθηκε
  • Φράιμπουργκ - Χοφενχάιμ 3-2 (37' Χόλερ, 55' Γκρίφο, 85' Σάλαϊ / 57' Βέχορστ, 77' Μπάιερ)
  • Κολωνία - Ντόρτμουντ 0-4 (12', 61' Μάλεν, 58' πέν. Φίλκρουγκ, 90+2' Μουκοκό)
  • Χαϊντενχάιμ - Βόλφσμπουργκ 1-1 (45+2' αυτ. Γεντς / 7' Τσέρνι)
  • Ντάρμστατ - Άιντραχτ 2-2 (61' Γιούστβαν, 90+5' Κλάρερ / 33' Ενκουνκού, 51' Κνάουφ)
  • Μπόχουμ - Στουτγκάρδη 1-0 (50' Μπέρο)
  • 20/01 19:30 Λειψία - Λεβερκούζεν
  • 21/01 16:30 Μπάγερν - Βέρντερ
  • 21/01 18:30 Γκλάντμπαχ - Άουγκσμπουργκ