LIGUE 1

Κλερμόν - Μονακό 0-2: Ο εκπληκτικός Εμπολό την οδηγεί στη μάχη του Champions League

Ο Μπριλ Εμπολό της Μονακό πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα για τη Ligue 1 2022-2023 στο "Ράικο Μίτιτς", Βελιγράδι | Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2022 © 2022 DARKO VOJINOVIC/ASSOCIATED PRESS

Η Μονακό έκανε το καθήκον της στα πρώτα 13 λεπτά στο Κλερμόν και με τη νίκη 2-0 πλησίασε τις ομάδες με τις οποίες συνδιεκδικεί τίτλο και θέση στο επόμενο Champions League.

Η Μονακό χρειάστηκε μόλις 13 λεπτά αγώνα στο Κλερμόν για να "κλειδώσει" τα πάντα. Το 2-0 διαμορφώθηκε πριν συμπληρωθεί ένα τέταρτο αγώνα για την 22η αγωνιστική της Ligue 1 και μπήκε κι αυτή στο γκρουπ των ομάδων που κυνηγούν πρωτίστως τη 2η θέση και κατόπιν την Παρί.

Ο Γκιγέρμο Μαριπάν μόλις στο 3' με κεφαλιά (και βοήθεια κόντρας) άνοιξε το σκορ και στο 13' ο Μπριλ Εμπολό συνέχισε το απίθανο σερί του, αφού σκόραρε για πέμπτη φορά με τις τελευταίες επτά τελικές του στο πρωτάθλημα, φτάνοντας τα 12 συνολικά (έχει και δύο ασίστ). Οι Μονεγάσκοι είχαν το πάνω χέρι και στη συνέχεια του 1ου μέρους, αλλά δεν κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμά τους.

Στο 2ο μέρος, τα πολλά φάουλ και η διάθεση των παικτών του Φιλίπ Κλεμάν να "σβήσουν" τον αγώνα οδήγησε σε ένα κακό παιχνίδι, που έστειλε τους Μονεγάσκους μακριά από τη Ρεν και τη Λιλ.