LIGUE 1

Κλερμόν - Λιόν 2-1: Ο Κιεΐ χάλασε την έναρξη της μετά-Ολάς εποχής

TWITTER

Το πρώτο παιχνίδι της Λιόν έπειτα από την οριστική αποχώρηση του Ζαν Μισέλ Ολάς κατέληξε σε ήττα από την Κλερμόν, που πλησίασε τους "γκον" στους τρεις βαθμούς.

Ο Ζαν Μισέλ Ολάς αποτελεί οριστικά παρελθόν για τη Λιόν έπειτα από 36 χρόνια στο "τιμόνι" της, όμως στο πρώτο παιχνίδι της νέας εποχής, ο Γκρεζόν Κιεΐ χάλασε το πάρτι, οδηγώντας την Κλερμόν σε νίκη 2-1 για την 35η αγωνιστική της Ligue 1.

Η έκπληξη του φετινού γαλλικού πρωταθλήματος βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Αλεξάντρ Λακαζέτ στο 22', όμως τρία λεπτά αργότερα ισοφάρισε με πέναλτι του φετινού πρώτου σκόρερ της. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος μέχρι το 65ο λεπτό, όταν ο Κιεΐ χτύπησε ξανά κι έκανε την ανατροπή για την ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν.

Το "τρίποντο" μείωνε την απόσταση των δύο ομάδων στους τρεις βαθμούς στη μάχη των ευρωπαϊκών εισιτηρίων, όμως οι "γκον" είχαν μια τελευταία ευκαιρία για να μην ηττηθούν. Ο Λακαζέτ εκτέλεσε πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, το οποίο έχασε (απέκρουσε ο Μορί Ντιό την κακή εκτέλεση), χάνοντας ταυτόχρονα την ευκαιρία να ξαναπιάσει τον Κιλιάν Εμπαπέ στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ με 26 γκολ.