ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ BETSSON

Κηφισιά - ΟΦΗ 1-1: Οι Κρητικοί αγχώθηκαν, αλλά ο Φελίπε κλείδωσε το εισιτήριο για τους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson

2023-2024 /  -  (  / EUROKINISSI)
2023-2024 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΟΦΗ πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson με συνολικό σκορ 4-2 αφήνοντας την Κηφισιά εκτός, έπειτα από την ισοπαλία 1-1 στην Καισαριανή. Ο Κωνσταντακόπουλος άγχωσε τους Κρητικούς, ωστόσο ο Φελίπε ισοφάρισε. Με Παναιτωλικό ο ΟΦΗ στους "8".

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς ανάμεσα στην Κηφισιά και τον ΟΦΗ, με τους Κρητικούς να παίρνουν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson με συνολικό σκορ 4-2.

Μετά από ένα φτωχό πρώτο μέρος, η Κηφισιά κατάφερε να σκοράρει στο 60' με τον Κωνσταντακόπουλο. Στη συνέχεια πίεσε τους Κρητικούς, για να φέρει σε ισορροπία το συνολικό σκορ, όμως οι παίκτες του Μελ κλείδωσαν το "εισιτήριο" με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φελίπε στο 90+3'.

Ο ΟΦΗ θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον Παναιτωλικό, ο οποίος νωρίτερα είχε αφήσει εκτός διοργάνωσης την Athens Kallithea.

Το ματς

Το πρώτο μέρος είχε ελάχιστες ευκαιρίες. Ο ΟΦΗ κρατούσε περισσότερο την μπάλα στο πρώτο κομμάτι του 45λεπτου, ενώ από την πλευρά της η Κηφισιά, επιχείρησε να ανεβάσει στροφές, δημιουργώντας μονάχα κάποιες προϋποθέσεις για ευκαιρία.

Η πρώτη τελική σημειώθηκε στο 23ο λεπτό, με τον Μπάκιτς να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά, δίχως να βρει στόχο. Στο 28' και το 30' οι Κρητικοί απείλησαν εκ νέου με τον Ριέρα και τον Ντίκο. Στο 35' η Κηφισιά προσπάθησε να γίνει επικίνδυνη, ο Τετέι μέσα από την περιοχή κράτησε την κατοχή, τροφοδότησε τον ελεύθερο Αντερέγκεν, ο οποίος ωστόσο έχασε το κοντρόλ.

Στο 43' ο ΟΦΗ είχε νέα καλή στιγμή, αλλά το σουτ του Μπάκιτς από δύσκολη γωνία μέσα στο "κουτί" έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με αλλαγές και τους Μπάκου και Τεσέιρα να κάνουν ντεμπούτο για ΟΦΗ και Κηφισιά αντίστοιχα. Η ομάδα των Βορείων προαστίων μπήκε δυνατά και είχε δύο ευκαιρίες με τον Αντερέγκεν στο 54' και στο 56'.

Η Κηφισιά μπήκε μπροστά στο σκορ στο 60'. Ο Σμπώκος έκανε ωραία μεταβίβαση στον Τετέι, ο οποίος κράτησε την μπάλα στην περιοχή, μοίρασε στον Κωνσταντακόπουλο, που εκτέλεσε και σκόραρε. Έτσι οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο "κόλπο" της πρόκρισης.

Η Κηφισιά έβαλε πίεση στον ΟΦΗ και στο 71ο λεπτό είχε νέα καλή στιγμή για να φέρει την ισορροπία στο συνολικό σκορ, με τον Μασούρα να βρίσκει τον Κωνσταντακόπουλο στην περιοχή, αλλά εκείνον να καθυστερεί και εν τέλει να αστοχεί. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Αντερέγκεν πάτησε με προϋποθέσεις στην περιοχή, δεν πρόλαβε να σουτάρει και η άμυνα των Κρητικών έδιωξε.

Ο ΟΦΗ έπαιξε με τη "φωτιά", όμως κατάφερε να "κλειδώσει" την πρόκριση. Στο 90+2' Ο Παρράς ανέτρεψε τον Μπάκου στην περιοχή, και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Φελίπε ήταν εύστοχος και οι Κρητικοί έκαναν το 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

• ΚΗΦΙΣΙΑ: Νικοπολίδης, Παρράς, Σμπώκος, Βαφέας, Σπίνος, Σολόα (71' Ιπαλίμπο), Αντούνες, Κωνσταντακόπουλος, Ίλιεφ (62' Μασούρας), Τετέι (63' Μπιφούμα), Αντερέγκεν
  • ΟΦΗ: Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Πασαλίδης (68' Λαμπρόπουλος), Αμπάντα, Γκαγέγος, Γκλάζερ, Μπάκιτς (68' Νέιρα), Ριέρα (46' Μπάκου), Μοσκέρα (81' Μεγιάδο), Ντίκο (68' Φελίπε)

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τρίτη 5 Δεκεμβρίου

• Αστέρας - Πανσερραϊκός 0-2 (38' Τομάς, 56' Σοφιανός)
  • Παναιτωλικός - Athens Kallithea 3-2 (62' Μαυρίας, 88' Τορεχόν, 90+1' Καρέλης / 21' Μουστακόπουλος, 50' Ματίγια)

Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου

• ΟΦΗ - Κηφισιά 3-1 (7', 25' Τοράλ, 76' Φελίπε / 10' Αντερέγκεν)
  • ΑΕΛ - Ατρόμητος 1-1 (80' Όγκμποε / 90+4' Γιουμπιτάνα)

Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου

• Λεβαδειακός - Νίκη 1-1 (40' Ρομό/16' Πολίτης)
  • ΠΑΟΚ - Βόλος 1-0 (45+2' Σβαμπ)

Τετάρτη 10 Ιανουαρίου

• ΑΕΚ - Άρης 0-0
  • Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-1 (65' Ιωαννίδης - 45' Αλεξανδρόπουλος)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Πανσερραϊκός - Αστέρας Τρίπολης 1-1 (55' Άλεξιτς - 16' Μάντζης)
  • Βόλος - ΠΑΟΚ 0-2 (17' Κωνσταντέλιας, 73' Σβαμπ)

Τρίτη 16 Ιανουαρίου

• Ατρόμητος - ΑΕΛ 4-0 (39' Τριμμάτης, 50' Αντζιέλσκι, 84' Τσακμάκης, Βέργος 90+3')

Τετάρτη 17 Ιανουαρίου

• Athens Kallithea - Παναιτωλικός 2-2 (36' Λουκίνας, 90+1' Τόρες / 7' Ντουάρτε, 12' Ανιόρ)
  • Κηφισιά - ΟΦΗ 1-1 (60' Κωνσταντακόπουλος / 90+3' Φελίπε)
  • 19:00 Άρης - ΑΕΚ
  • 21:00 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός