ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Κηφισιά - ΟΦΗ 1-0: Μεγάλη πρόκριση στη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας με "χρυσό" Κουιρουκίδη

Οι παίκτες της Κηφισιάς πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στον ΟΦΗ
Οι παίκτες της Κηφισιάς πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στον ΟΦΗ EUROKINISSI

Η Κηφισιά έκανε την έκπληξη, απέκλεισε τον ΟΦΗ και συνεχίζει στη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Κουιρουκίδης στο 64ο λεπτό πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα των Βορείων Προαστίων.

Μία μεγάλη πρόκριση στη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η Κηφισιά. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έκανε την έκπληξη και επικράτησε 1-0 του ΟΦΗ στην Καισαριανή με τον Κουιρουκίδη να πετυχαίνει το "χρυσό" γκολ της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και μόλις στο πρώτο λεπτό είχαν καλή στιγμή με σουτ του Τετέι. Σταδιακά οι Κρητικοί έπαιρναν την κατοχή και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις μπροστά από την εστία του Αναγνωστόπουλου. Η Κηφισιά, ωστόσο, στεκόταν πολύ καλά αμυντικά, ενώ γίνονταν επιθετικοί στην κόντρα επίθεση.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους η Κηφισιά φρόντισε να ισορροπήσει και στο 64ο λεπτό πήρε το προβάδισμα. Ο Τετέι έκλεψε την μπάλα. Μετά από κόντρα επωφελήθηκε στα δεξιά της περιοχής ο Νοικοκυράκης, ο οποίος τροφοδότησε τον Κουιρουκίδη που σκόραρε από κοντά.

Ο ΟΦΗ πήρε την κατοχή, χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά. Η Κηφισιά διαχειριζόταν το προβάδισμά της, ενώ στην αντεπίθεση εξακολουθούσε να είναι επικίνδυνη. Μάλιστα στο 86ο λεπτό έχασε ευκαιρία με τον Καλλέργη. Μέχρι και το φινάλε οι Κρητικοί δεν βρήκαν απάντηση και η ομάδα των Βορείων Προαστίων πήρε την πρόκριση.

Με δέκα παίκτες τελείωσε το ματς ο ΟΦΗ, καθώς ο Ντιουσέ τραυματίστηκε και ο Νίκος Νιόπλιας είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Μπαρμπόσα, Μαζουλουξής, Σωτηράκος, Νοικοκυράκης, Παπασάββας, Πέιος, Να, Πρίτσας, Τετέι, Κουιρουκίδης

ΟΦΗ: Στίβενς, Πασαλίδης, Βούρος, Γιαννούλης, Λάρσον, Τοράρινσον, Ντιουσέ, Μεγιάδο, Τοράλ, Γκερέρο, Ντουρμισάι

Τα πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης φάσης

Τρίτη 18 Οκτωβρίου

• Βόλος - Ιωνικός 4-0 (19,42, Κούτσιας, 63' Μεταξάς, 79' Οζέγκοβιτς)

Τετάρτη 19 Οκτωβρίου

• ΑΕΛ - Λεβαδειακός 1-2 (7' Πεντρόσο, 25' Νίκας, 43' Σκβάρκα)
  • Καλαμάτα - Παναιτωλικός 2-2 / 4-3 πεν (35', 39' Ρόβας / 30', 78' Φλόρες)
  • Καλλιθέα - Βέροια 1-0 (44' Καμπρέρα)
  • Πανσερραϊκός - Παναχαϊκή 5-2 (2-2 κ.δ.) (41' πεν Σαΐντ, 90+8', 110' Κατσαντώνης, 105' Μούργος, 115' Σοφιανός / 62' Μπουρλάκης, 65' Μυτίδης)
  • Αλμωπός Αριδαίας - Λαμία 0-2 (26' Προβυδάκης, 60' Μαρμεντίνι)
  • Αστέρας - Ατρόμητος 1-3 (0-0 κ.δ.) (105' Καστάνο / 94' Κλωναρίδης, 112' Κιάρτανσον, 120' πεν Μουνίθ)