LA LIGA

Κάντιθ - Ρεάλ 0-2: Νάτσο και Ασένσιο πήραν τη σκυτάλη απ' τον Μπενζεμά

Ο Νάτσο πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Κάντιθ για τη La Liga 2022-2023 στο "Νουέβο Μιραντίγια", Κάντιθ | Μεγάλο Σάββατο 15 Απριλίου 2023 © 2023/JOSE BRETON/AP IMAGES

Η βραδιά δεν ήταν καλή για τον Καρίμ Μπενζεμά που έστειλε την μπάλα στα δοκάρια, όμως Νάτσο και Μάρκο Ασένσιο ανέλαβαν το βάρος του σκοραρίσματος κι έδωσαν στη Ρεάλ τη νίκη 2-0 στην έδρα της Κάντιθ.

Ο Καρίμ Μπενζεμά δεν μπορούσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ύστερα από μία περίοδο μεγάλου φορμαρίσματος και το έργο ανέλαβαν οι Νάτσο και Μάρκο Ασένσιο που έδωσαν τη νίκη 2-0 στη Ρεάλ κόντρα στην Κάντιθ για την 29η αγωνιστική της La Liga.

Οι "μερένγκες" έβαλαν τέλος στο σκαμπανέβασμα των τελευταίων αγώνων, ήταν καταιγιστικοί και αυτό που τους έλειψε ήταν η αποτελεσματικότητα. Ακόμα και χωρίς τον Βινίσιους, ο Ροντρίγκο έκανε σπουδαία δουλειά και άνοιγε την αντίπαλη άμυνα, όμως ο Μπενζεμά είχε δύο δοκάρια.

Οι πολλές καλές στιγμές εν τέλει μετατράπηκαν σε γκολ στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα. Στο 72' ο Νάτσο με μακρινό σουτ λύτρωσε τους φιλοξενούμενους και στο 76' ο Ασένσιο "κλείδωσε" τη νίκη και το "τρίποντο" πριν από το ταξίδι στο Λονδίνο για τον δεύτερο αγώνα με την Τσέλσι στα προηιτελικά του Champions League.