LA LIGA

Κάντιθ - Ατλέτικο 2-4: Με τεσσάρα στο +10 από τη Ρεάλ

Οι παίκτες της Ατλέτικο Μαδρίτης πανηγυρίζουν γκολ τους κόντρα στην Μπάγερν στο Champions League Ⓒ 2021 BERNAT ARMANGUE/ASSOCIATED PRESS

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 4-2 εκτός έδρας της Κάντιθ και με μία αγωνιστική λιγότερη βρίσκεται στο +10 από την δεύτερη Ρεάλ.

Σημαντικό διπλό πανηγύρισε η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία επικράτησε 4-2 εκτός έδρας της Κάντιθ και διεύρυνε την διαφορά της στο +10 από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Οι κολτσονέρος έχοντας και αγωνιστική λιγότερη βάζουν πλώρη για το πρωτάθλημα με την 8η σερί τους νίκη στη La Liga.

Η Ατλέτικο άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουίς Σουάρες. Στο 35' ο Άλβαρο Νεγρέδο με σουτ μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσα. Πριν από τη λήξη του ημιχρόνου ο Σαούλ έκανε δύο τα τέρματα των κολτσονέρος στο 44'.

Ο Λουίς Σουάρες στο 50ο λεπτό σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι με εκτέλεση πέναλτι. Στο 71' η Κάντιθ μείωσε ξανά με σκόρερ των Νεγρέδο, ενώ στο 88ο λεπτό ο Κόκε διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

ΚΑΝΤΙΘ: Λεντέσμα, Γκονζάλεθ (87' Φερνάντεθ), Κάλα (87' Μάλμπασιτς), Μάουρο, Καρσελέν (54' Γκαρίδο), Περέα, Φάλι (87' Νιέτο), Τζόνσον, Σάλνι, Νεγρέδο, Λοσάνο (65' Σάπονιτς)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένεθ, Φελίπε, Τορέιρα (46' Βρσάλικο), Γιορέντε, Κόκε, Λεμάρ (60' Λόντι), Νίγκεθ (83' Κοντογκμπιά), Σουάρες (84' Ερέρα), Φέλιξ (60' Κορέα)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 29 Ιανουαρίου

Βαγιαγολίδ - Ουέσκα 1-3 (93' Βίγια / 37' 50' 57' Μιρ)

Σάββατο 30 Ιανουαρίου

Έιμπαρ - Σεβίλλη 0-2 (28' πεν. Οκάμπος, 55' Χορδάν)

Ρεάλ Μαδρίτης - Λεβάντε 1-2 (13' Ασένσιο / 32' Μοράλες, 78' Ρότζερ)

Βαλένθια - Έλτσε 1-0 (22' Ουάς)

Βιγιαρεάλ - Ρεάλ Σοθιεδάδ 1-1 (3' Παρέχο / 90+3' Ίζακ)

Κυριακή 31 Ιανουαρίου

Χετάφε - Αλαβές 0-0

Κάντιθ - Ατλέτικο Μαδρίτης 2-4 (35', 71' Νεγρέδο / 28', 50' Σουάρες, 44' Νίγκεθ, 88' Κόκε)

Γρανάδα - Θέλτα (19:00)

Μπαρτσελόνα - Αθλέτικ Μπιλμπάο (22:00)