SERIE A

Κάλιαρι - Νάπολι 1-1: Ο Ζίτο στο 90+6' πλήγωσε τους πρωταθλητές

X

Η Κάλιαρι βρήκε σωτήριο γκολ από τον Ζίτο Λουβούμπο στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων και με το 1-1 η Νάπολι έχασε κι άλλους βαθμούς στο κυνήγι της Ευρώπης.

Η Νάπολι έμεινε για δεύτερο σερί παιχνίδι του Φραντσέσκο Καλτζόνα στον πάγκο της στο 1-1, αλλά αυτήν τη φορά ήταν εκείνη που ισοφαρίστηκε και μάλιστα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων από την Κάλιαρι για την 26η αγωνιστική της Serie A.

Ο Βίκτορ Όσιμεν σκόραρε στο 66ο λεπτό σε ένα κακό παιχνίδι, με λίγες ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες και δη τους "παρτενοπέι", που παρά την κατοχή μπάλας άνω του 70%, είχαν μόλις δύο τελικές στο 1ο μέρος. Το γκολ του Όσιμεν ανάγκασε τους Σαρδήνιους (που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Παντελή Χατζηδιάκο) να ανοιχτούν και σε ένα γέμισμα στο 90+6', η άμυνα των πρωταθλητών άφησαν αμαρκάριστο τον Ζίτο Λουβούμπο κι αυτός ισοφάρισε σε 1-1 από κοντά.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

• Μπολόνια - Βερόνα 2-0 (27΄ Φαμπιάν, 65' Φρόιλερ)
  • Σασουόλο - Έμπολι 2-3 (77' Φεράρι, 54' Πιναμόντι / 11' Λουπέρτο, 64' Νιάνγκ, 90+4' Μπαστόνι)
  • Σαλερνιτάνα - Μόντσα 0-2 (76' Μαλντίνι, 83' Πεσίνα)
  • Τζένοα - Ουντινέζε 2-0 (36' Ρετεγκί, 40' Μπάνι)
  • Γιουβέντους - Φροζινόνε 3-2 (3', 32' Βλάχοβιτς, 90+4' Ρουγκάνι / 14' Κεντίρα, 27' Μπρεσανίνι)
  • Κάλιαρι - Νάπολι 1-1 (90+6' Ζϊτο / 66' Όσιμεν)
  • 25/02 19:00 Λέτσε - Ίντερ
  • 25/02 21:45 Μίλαν - Αταλάντα
  • 26/02 19:30 Ρόμα - Τορίνο
  • 26/02 21:45 Φιορεντίνα - Λάτσιο