SERIE A

Κάλιαρι - Κροτόνε 4-2: Η γκολάρα του Λυκογιάννη έδωσε έναυσμα για την ανατροπή

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Κάλιαρι απέναντι στην Κροτόνε σε αναμέτρηση της Serie A ALESSANDRO TOCCO/LAPRESSE VIA AP

Η Κάλιαρι επιβλήθηκε 4-2 της Κροτόνε για την 5η αγωνιστική της Serie A, με τον Μπάμπη Λυκογιάννη να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και να πανηγυρίζει το πρώτο τέρμα στην καριέρα του στην Ιταλία με τη φανέλα των Σαρδηνών (VIDEO).

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη της στο Καμπιονάτο πανηγύρισε το μεσημέρι της Κυριακής η Κάλιαρι, με την ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο να επικρατεί με 4-2 της Κροτόνες για την 5η αγωνιστική της Serie A έχοντας τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ.

Ο ένας μάλιστα εξ αυτών ήταν ο Μπάμπης Λυκογιάννης, με τον 27χρονο αριστερό μπακ να σκοράρει με υπέροχη εκτέλεση φάουλ στο 25ο λεπτό για να ισοφαρίσει σε 1-1 και να πανηγυρίζει το παρθενικό του τέρμα με τους Νησιώτες στη μεγάλη κατηγορία της Ιταλίας.

Το γκολ του Έλληνα αμυντικού έδωσε το σύνθημα για την ανατροπή που ολοκληρώθηκε στο 35' με τον Σιμεόνε, με τον Μολίνα να φέρνει ξανά το ματς σε ισορροπία στο 43' αλλά το ημίχρονο να λήγει με σκορ 3-2 για τους γηπεδούχους με τον Σοτίλ.

Από το 48' η νεοφώτιστοι υποχρεώθηκαν να μείνουν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τσιγκαρίνι και στο 84' ο Ζοάο Πέδρο διασφάλισε το πολύτιμο τρίποντο για την Κάλιαρι γράφοντας το τελικό 4-2.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 23 Οκτωβρίου

Σασουόλο - Τορίνο 3-3 (71' Τζούρισιτς, 84' Κίρικες, 86' Καπούτο / 33' Λινέτι, 78' Μπελότι, 79' Λούκιτς)

Σάββατο 24 Οκτωβρίου

Αταλάντα - Σαμπντόρια 1-3 (80 πεν. Σαπάτα / 13' Κουαλιαρέλα, 59' Τόρσμπι, 90+2' Γιάνκτο)

Τζένοα - Ίντερ 0-2 (64' Λουκακού, 79' Ντ' Αμπρόζιο)

Λάτσιο - Μπολόνια 2-1 (54' Αλμπέρτο, 78' Ιμόμπιλε / 90+1' Ντε Σιλβέστρι)

Κυριακή 25 Οκτωβρίου

Κάλιαρι - Κροτόνε 4-2 (25' Λυκογιάννης, 35' Σιμεόνε, 45' Σοτίλ, 84' Πέδρο / 21' Μεσίας, 43' Μολίνα)

Μπενεβέντο - Νάπολι (17:00)