SERIE A

Κάλιαρι - Φιορεντίνα 2-3: Buzzer beater Ευρώπης για τους βιόλα πριν τον τελικό του Conference League

Fiorentina's Luca Ranieri, second right, celebrates after scoring the opening goal during the Europa Conference League Group F soccer match between KRC Genk and AFC Fiorentina at the Genk Arena in Genk, Belgium, Thursday, Sept. 21, 2023. (AP Photo/Francois Walschaerts)
Παίκτες της Φιορεντίνα πανηγυρίζουν γκολ της ομάδας τους για τους ομίλους του Conference League @2023 AP IMAGES/FRANCOIS WALSCHAERTS

Η Φιορεντίνα με χρυσό σκόρερ τον Αρτούρ με πέναλτι σε νεκρό χρόνο κέρδισε με 3-2 την Κάλιαρι και ταξιδεύει στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στον τελικό του Conference League έχοντας εξασφαλίσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο για τη νέα σεζόν.

Με κεκτημένη ταχύτητα και ανεβασμένη ψυχολογία θα ταξιδέψει η Φιορεντίνα στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στον τελικό του Conference League, που θα διεξαχθεί στην OPAP Arena την προσεχή Τετάρτη (29/5, 22:00).

Οι "βιόλα" αποδείχθηκαν επτάψυχοι, καθώς αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο 85', γύρισαν το ματς και πήραν το πολυπόθητο τρίποντο που τους εξασφαλίζει την 8η θέση στη φετινή Serie A και τον εισιτήριο για τα προκριματικά του Conference League της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Ο Βιτσέντσο Ιταλιάνο παράταξε τη Φιορεντίνα με πολλές αλλαγές εν όψει και του ιστορικού τελικού κόντρα στους "ερυθρόλευκους".

Αυτό, ωστόσο, δεν αποτέλεσε εμπόδιο για την ομάδα του, η οποία πήγε με το υπέρ της 1-0 στο ημίχρονο μετά από γκολ του Μποναβεντούρα στο 39'.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κάλιαρι κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς σε 21 λεπτά. Αρχικά στο 64' ο Ντεϊόλα έφερε το ματς στα ίσια, για να κάνει το 2-1 με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή ο Μουτάντβα πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας.

Όμως οι "βιόλα" δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο ηγέτης της ομάδας, Νίκο Γκονσάλες, ισοφάρισε σε 2-2 εκμεταλλευόμενος την εκτέλεση φάουλ του Μπιράγκι, ενώ στο 90+10' ο Μπελτράν βρέθηκε στο έδωσες της περιοχής της Κάλιαρι μετά από μαρκάρισμα παίκτη των γηπεδούχων.

Ο διαιτητής μετά από έλεγχο του VAR έδωσε την εσχάτη των ποινών, με τον Αρτούρ να ευστοχεί στο 90+13' δίνοντας με buzzer beater τη νίκη στη Φιορεντίνα.

• ΚΑΛΙΑΡΙ: Σκουφέτ, Ζάπα, Μίνα, Ομπέρτ, Αουγκέλο, Πράτι, Ντεϊόλα (78' Σουλεμάνα - 90+4' Μανκόσου), Νάντες (90+3' Πάρδο), Βιόλα, Λουβούμπο (78' Μουτάντβα), Λαπαντούλα
  • ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσάνο, Ντοντό, Μιλένκοβιτς (66' Κουάρτα), Ρανιέρι, Μπιράγκι, Μποναβεντούρα (73' Μπελτράν), Μαντράγκορα (56' Άρτουρ), Ικονέ (56' Γκονσάλες), Μπαράκ, Καστροβιλί, Μπελότι (74' Ενζολά).

Τα αποτελέσματα της 38ης αγωνιστικής

• Κάλιαρι - Φιορεντίνα 2-3 (64' Ντεϊόλα, 85' Μουτάντβα / 39' Μποναβεντούρα, 89' Γκονσάλες, 90+13' Αρτούρ)
  • 24/5 21:45 Τζένοα - Μπολόνια
  • 25/5 19:30 Μίλαν - Σαλερνιτάνα
  • 25/5 19:30 Βερόνα - Ίντερ
  • 25/5 19:30 Γιουβέντους - Μόντσα
  • 25/5 19:30 Νάπολι - Λέτσε
  • 25/5 19:30 Έμπολι - Ρόμα
  • 25/5 19:30 Αταλάντα - Τορίνο
  • 25/5 19:30 Λάτσιο - Σασουόλο