Κ19 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 2-1: Με ήρωα Χαραλαμπόγλου και ανατροπή στις καθυστερήσεις οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν πρώτοι

-19 / 2022-2023 /  -  (  / EUROKINISSI)
-19 / 2022-2023 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός Κ19 επικράτησε 2-1 του Παναθηναϊκού με δύο γκολ του Χαραλαμπόγλου στο 85' και στις καθυστερήσεις. Πέρασαν στην κορυφή οι ερυθρόλευκοι στο +1 από τον ΠΑΟΚ με έξι αγωνιστικές να μένουν για το φινάλε.

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Χαραλαμπόγλου πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στον Παναθηναϊκό για την 24η αγωνιστική της Super League Κ19. Κάπως έτσι, οι ερυθρόλευκοι πήραν κεφάλι τίτλου, καθώς ανέβηκαν στην κορυφή πάνω από τον ΠΑΟΚ με 46 βαθμούς έναντι 45 και ενώ μένουν έξι αγωνιστικές για το φινάλε.

Το σκορ άνοιξε ο Νταμπίζας για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μέρος και το 0-1 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά είχε μια ανούσια υπεροχή μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Εκεί μίλησε ο Χαραλαμπόγλου με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά έφερε τούμπα το ματς. Αρχικά στο 85' ισοφάρισε για τους ερυθρόλευκους ενώ στις καθυστερήσεις νεαρός επιθετικός έκανε το 2-1 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και το σημαντικό τρίποντο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαδούδης, Φρέρης, Ρέτσος, Κωστούλας, Καλογερόπουλος, Τσέλα, Κουτσογούλας, Μουζακίτης, Προκοπίου, Σταυρόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παναγάκος, Τσεβάς, Παυλάκης, Προδρομίτης, Κατρής, Λιατίφης, Κυριόπουλος, Συμεωνίδης, Νταμπίζας, Καλοσκάμης, Βολάκης