ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ιταλία - Εκουαδόρ 2-0: Πελεγκρίνι και Μπαρέλα καθάρισαν στις ΗΠΑ

Ο Λορέντζο Πελεγκρίνι της Ιταλίας πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Βενεζουέλα σε φιλικό παιχνίδι, Νιου Τζέρσεϊ | Κυριακή 24 Μαρτίου 2024 © 2024/EDUARDO MUNOZ ALVAREZ/AP IMAGES

Ένα γκολ του Λορέντζο Πελεγκρίνι στην αρχή κι ένα του Νικολό Μπαρέλα στο τέλος έδωσανσ την Ιταλία φιλική νίκη απέναντι στο Εκουαδόρ στις ΗΠΑ.

Η Ιταλία υπέταξε το φορμαρισμένο Εκουαδόρ με 2-0 σε φιλικό αγώνα στο Νιου Τζέρσεϊ στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για το Euro 2024 και το Copa America 2024 αντιστοίχως.

Ο Λορέντζο Πελεγκρίνι με σουτ εκτός περιοχής μόλις στο 3ο λεπτό έδωσε προβάδισμα νωρίς στην αναμέτρηση, με τη "σκουάντρα ατζούρα" να είναι καλύτερη και να χάνει ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νικολό Μπαρέλα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, απέναντι σε μία ομάδα που ήταν αήττητη για έξι σερί παιχνίδια και είχε να δεχθεί γκολ σε τέσσερα.