EURO

Ιρλανδία - Γιβραλτάρ 3-0: Πρώτη νίκη στον όμιλο της Ελλάδας για τα προκριματικά του Euro 2024

Ο Νέιθαν Κόλινς της Ιρλανδίας πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Ελλάδα για τους προκριματικούς ομίλους του Euro 2024 στην "OPAP Arena" | Δευτέρα 19 Ιουνίου 2023 © 2023/PETROS GIANNAKOURIS/AP IMAGES

Η Ιρλανδία έκανε το καθήκον της κόντρα στο Γιβραλτάρ, επικράτησε με 3-0 στο Δουβλίνο για την 4η αγωνιστική του 2ου προκριματικού ομίλου του Euro 2024 και συνήλθε από την ήττα κόντρα στην Ελλάδα.

Η Ιρλανδία επικράτησε με 3-0 στο Δουβλίνο του Γιβραλτάρ και πήρε τους πρώτους βαθμούς της στον 2ο προκριματικό όμιλο του Euro 2024 στην 4η αγωνιστική.

Η κυριαρχία των παικτών του Στέφεν Κένι ήταν καθολική και το μόνο που δεν κατάφερε στο 1ο μέρος όπου είχε 79% κατοχή μπάλας και 11-1 τελικές ήταν να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 2ο μέρος ο αγώνας έγινε ακόμα πιο μονόπλευρος και ο Μάικλ Τζόνστον που πέρασε αλλαγή στην ανάπαυλα άνοιξε το σκορ στο 52'. Επτά λεπτά αργότερα, ο Έγκαν Φέργκιουσον έκανε δύο τα τέρματα της χώρας του. Στις καθυστερήσεις, ο Άνταμ Άιντα διαμόρφωσε το τελικό σκορ για την Ιρλανδία, που έπιασε την Ολλανδία στη βαθμολογία.

• ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Μπαζούνου, Κόλινς (46' Τζόνστον), Έγκαν, Ο' Σέι, Νάιτ (85' Χέντρικ), Κάλεν, Μακγκράθ, Μακλίν, Σμόλμποουν (72' Μπράουν), Φέργκιουσον (84' Άιντα), Ομπαφέμι (58' Ομπαφέμι)
  • ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ: Κόουλινγκ, Ρόναν, Ρ. Τσιπολίνα (43' Μουελχί), Ολιβέρο, Χάρτμαν, Λόπες, Έινσλι, Ελ Χμιντί (46' Ντε Μπαρ), Σάρτζεντ (46' Γουάιζμαν), Μπρίτο (73' Μπάλανταϊν), Πόζο (68' Τζόλεϊ)