ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΗΠΑ - Γερμανία 1-3: Τριάρα με ανατροπή στο ντεμπούτο του Νάγκελσμαν στον πάγκο

Η Γερμανία, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, επικράτησε 3-1 της ΗΠΑ σε φιλικό παιχνίδι στην άλλη όχθη του Ατλαντικού και συνδύασε με θετικό αποτέλεσμα το ντεμπούτο του Γιούλιαν Νάγκελσμαν στον πάγκο.

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Γιούλιαν Νάγκελσμαν στον πάγκο της εθνικής Γερμανίας. Οι διοργανωτές του Euro φιλοξενήθηκαν από τις ΗΠΑ και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη 3-1 και μάλιστα με ανατροπή.

Το σκορ άνοιξε στο 27ο λεπτό ο Κρίστιαν Πούλισικ με ένα εξαιρετικό σουτ. Ωστόσο οι Γερμανοί είχαν την απάντησή τους πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο Σανέ δεν κατάφερε να περάσει τον τερματοφύλακα, ο Γκιντογκάν όμως ακολουθούσε και σούταρε για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς "τούμπα". Οι Γερμανοί κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα, η οποία έφτασε στον Φίλκρουγκ, ο οποίος "εκτέλεσε" τον Τέρνερ για το 2-1.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό οι Γερμανοί μεγάλωσαν το προβάδισμά τους. Η μπάλα έπειτα από κόντρες στην προσπάθεια του Μουσιάλα έφτασε στα αριστερά και στον Φίλκρουγκ. Ο επιθετικός της Ντόρτμουντ τροφοδότησε τον νεαρό παίκτη της Μπάγερν, ο οποίος έκανε το 3-1.

• ΗΠΑ: Τέρνερ, Ντεστ, Ριμ, Ρίτσαρντς (65' Κάρτερ-Βίκερς), Σκάλι, Μουσά, ΜακΚένι (74' Τζόνι), Ρέινα (46' Τορέ), Πούλισικ (75' Παρέδες), Γουεά (65' Άαρονσον), Μπάλογκαν (66' Πέπι)
  • ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Τερ Στέγκεν, Τα, Χούμελς (62' Ζίλε), Ρίντιγκερ, Γκόζενς, Γκρος (71' Γκορέτσκα), Γκιντογκάν, Μουσιάλα (81' Φίριχ), Βιρτς (62' Χάβερτς), Σανέ (71' Μπραντ), Φίλκρουγκ (81' Μίλερ)

Τα αποτελέσματα των φιλικών

• Παπούα Νέα Γουινέα - Βανουάτου 0-1 (45+1' Μανσάλε)
  • Νησιά Σολομώντα - Νέα Καληδονία 1-0 (77' Λεάι)
  • Νίγηρας - Σομαλία 3-0 (9' Αμουστάφα, 26' Γουονκόγε, 74' )
  • Σιέρα Λεόνε - Μπενίν 1-1 (32' Τουρέι / 90+9' Χουντότζι)
  • Ακτή Ελεφαντοστού - Μαρόκο 1-1 (45+3' Αλέ / 82' Ελ Κααμπί)
  • Μαυριτανία - Μαδαγασκάρη 2-1 (29' Άνε, 71' Τάνγι / 90+1')
  • ΗΠΑ - Γερμανία 1-3 (27' Πούλισικ / 39' Γκιντογκάν, 58' Φίλκρουγκ, 61' Μουσιάλα)