SERIE A

Ίντερ - Βερόνα 2-1: Πρωταθλητές χειμώνα οι νερατζούρι με ήρωα τον Φρατέζι και μοιραίο για τους Βερονέζους τον Ανρί

Ο Νταβίντε Φρατέζι πανηγυρίζει γκολ της Ίντερ κόντρα στην Βερόνα | 6 Ιανουαρίου 2024 @2024 ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Σε ένα θεότρελο ματς με συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε, η Ίντερ επιβλήθηκε 2-1 της Βερόνα στο "Μεάτσα" και πήρε τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα. Ήρωας ο Φρατέζι με γκολ στο 90+3', χαμένο πέναλτι για τους τζαλομπλού στο 90+10'.

Απίστευτο και όμως αληθινό! Η Ίντερ βρέθηκε από την κόλαση του 1-1 στον παράδεισο του 2-1 με λυτρωτικό γκολ του Φρατέζι απέναντι στην Βερόνα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και στο δέκατο λεπτό του έξτρα χρόνου ήταν έτοιμη να επιστρέψει στα τάρταρα όμως ο -σκόρερ του γκολ της ισοφάρισης των Βερονέζων- Ανρί αστόχησε σε πέναλτι και έτσι κράτησε το χρυσό τρίποντο.

Αποτέλεσμα που την έστειλε στο +5 από την δεύτερη Γιουβέντους στην 19η αγωνιστική της Serie A και της εξασφάλισε τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα, με την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι να ολοκληρώνει τον πρώτο γύρο με απολογισμό 48 βαθμών.

Το ματς

Το πρώτο μέρος στο "Μεάτσα" ήταν ισορροπημένο όσον αφορά στη δημιουργία ευκαιριών από τις δύο ομάδες (4-4, 1-2- εντός εστίας), με τη διαφορά μεταξύ της Ίντερ και της Βερόνα σε αυτό το διάστημα να την κάνει ο αρχικανονιέρης της Serie A. Ο λόγος για τον Λαουτάρο Μαρτίνες, με τον Αργεντινό φορ να δέχεται εξαιρετική κάθετη πάσα από τον Μικίταριαν και να νικάει με άψογο πλασέ τον Μοντιπό, για να γράψει το 1-0 στο 13ο λεπτό και να φτάσει τα 16 γκολ στο πρωτάθλημα.

Οι νερατζούρι δεν κυνήγησαν με θέρμη το δεύτερο γκολ και πλήρωσαν τον εφησυχασμό τους στο 74', με τον Ντούντα να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και τον Τομάς Ανρί, που είχε μπει στο ματς ένα λεπτό νωρίτερα, να εκτελεί τον Ζόμερ με πλασέ για το 1-1.

Η συνέχεια βρήκε την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι να πιέζει για να ανακτήσει το προβάδισμα και τελικά ήρθε η δικαίωση στο 90+3' σε μία φάση διαρκείας. Το σουτ του Μπαστόνι από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Μπαρέλα να κάνει σουτ στην επαναφορά και τον Μοντιπό να αποκρούει ασταθώς, για να την προωθήσει στα δίχτυα με κοντινη προβολή ο Φρατέζι.

Ο μέσος των νερατζούρι πανηγύρισε έξαλλα το γκολ του μέσα σε αποθέωση (έμεινε με το... εσώρουχο) ωστόσο για να γιορτάσουν οι Μιλανέζοι τη νίκη και τον άτυπο τίτλο των πρωταθλητών χειμώνα, χρειάστηκε ο Ανρί να φορέσει το μανδύα του μοιραίου στις καθυστερήσεις των... καθυστερήσεων.

Και αυτό γιατί ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα ύστερα από ανατροπή του Μανιάνι από τον Νταρμιάν, με τον Ανρί να αναλαμβάνει την εκτέλεση στο 90+10' αλλά να στέλνει τη μπάλα στη ρίζα του δεξιού δοκαριού και την Ίντερ να πανηγυρίζει έτσι μία τεράστια νίκη από βαθμολογική και ψυχολογική άποψη.

• ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ (83' Φρατέζι), Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Ντάμφρις (61' Νταρμιάν), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Μικίταριαν (83' Σάντσες), Αουγκούστο (72' Ντιμάρκο), Τουράμ (72' Αρναούτοβιτς), Μαρτίνες
  • ΒΕΡΟΝΑ: Μοντιπό, Τσατσούα, Κόπολα, Μανιάνι, Ντόιγκ (73' Καμπάλ), Ντούντα, Σουσλόφ (90' Τσάρλις), Ενγκόνγκε (87' Καλόν), Φολορούνσο, Εμπουλά (46' Λάζοβιτς), Τζούριτς (73' Ανρί)

Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής

• Μπολόνια - Τζένοα 1-1 (90+5' Ντε Σιλβέστρι / 20' Γκούντμουντσον)
  • Ίντερ - Βερόνα 2-1 (13' Μαρτίνες, 90+3' Φρατέζι/ 74' Ανρί)
  • Φροζινόνε - Μόντσα 2-3 (56' Αρουί, 76' πεν. Σούλε / 18' Μότα, 45' Καρμπόνι, 55' αυτ. Σούλε)
  • Λέτσε - Κάλιαρι 1-1 (31' Γκέντρι / 68' Οριστάνιο)
  • 06/01 21:45 Σασουόλο - Φιορεντίνα
  • 07/01 13:30 Έμπολι - Μίλαν
  • 07/01 16:00 Τορίνο - Νάπολι
  • 07/01 16:00 Ουντινέζε - Λάτσιο
  • 07/01 19:00 Σαλερνιτάνα - Γιουβέντους
  • 07/01 21:45 Ρόμα - Αταλάντα