SERIE A

Ίντερ - Τζένοα 2-1: Δεν σταματάει να νικάει και άνοιξε τη διαφορά στο +15 από τη δεύτερη θέση

Inter Milan's Alexis Sanchez celebrates after scoring the second goal against Genoa during a Serie A soccer match between Inter Milan and Genoa at the San Siro stadium in Milan, Italy, Monday, March 4, 2024. (AP Photo/Luca Bruno) AP

Η Ίντερ επικράτησε 2-1 της Τζένοα για την 27η αγωνιστική της Serie A και άνοιξε στο +15 την διαφορά της από την δεύτερη Γιουβέντους. Ασλάνι (30') και Σάντσες (38') τα γκολ των νερατζούρι, μείωσε ο Βάσκες στο 54'.

Η Ίντερ συνεχίζει το σερί τριπόντων της. Οι νερατζούρι επικράτησαν 2-1 της Τζένοα για την 27η αγωνιστική της Serie A, πανηγυρίζοντας την ένατη σερί τους νίκη στο πρωτάθλημα. Εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Γιουβέντους και πλέον βρίσκονται στο +15 από την δεύτερη θέση.

Οι νερατζούρι άνοιξαν το σκορ στο 30ο λεπτό. Ο Σάντσες μοίρασε στον Ασλάνι αριστερά της περιοχής, με τον παίκτη της Ίντερ να "εκτελεί" και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Ίντερ κατάφερε να μεγαλώσει το προβάδισμά της στο 38ο λεπτό. Ο διαιτητής μετά από έλεγχο στο μόνιτορ έδωσε πέναλτι μετά από τάκλιν πάνω στον Μπαρέλα. Ο Σάντσες ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 2-0.

Η Τζένοα κατάφερε να μειώσει στο 54ο λεπτό με σουτάρα του Βάσκεζ με τη μία έξω από τη μεγάλη περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στη συνέχεια, με τον Βιτίνια να βρίσκει δίχτυα. Όμως ο ποδοσφαιριστής της Τζένοα ήταν εκτεθειμένος έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Η Ίντερ διαχειρίστηκε το προβάδισμά της, έτσι με το τελευταίο σφύριγμα ήταν εκείνη που πήρε την τόσο σημαντική νίκη, που την φέρνει όλο και πιο κοντά στον τίτλο.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

• Λάτσιο - Μίλαν 0-1 (88' Οκαφόρ)
  • Ουντινέζε - Σαλερνιτάνα 1-1 (45+3' Καμαρά / 10' Τσαουνά)
  • Μόντσα - Ρόμα 1-4 (87' Καρμπόνι / 38' Πελεγκρίνι, 42' Λουκάκου, 63' Ντιμπάλα, 82' πέν. Παρέδες)
  • Τορίνο - Φιορεντίνα 0-0
  • Βερόνα - Σασουόλο 1-0 (79' Σβιντέρσκι)
  • Φροζινόνε - Λέτσε 1-1 (45+2' Σεντιρά / 61' αυτ. Τσεροφολίνι)
  • Έμπολι - Κάλιαρι 0-1 (69' Γιάνκτο)
  • Αταλάντα - Μπολόνια 1-2 (28' Λούκμαν / 57' πέν. Ζιρκζέ, 61' Φέργκιουσον)
  • Νάπολι - Γιουβέντους 2-1 (42' Κβαρατσχέλια, 88' Ρασπαντόρι / 81' Κιέζα)
  • Ίντερ - Τζένοα 2-1 (30' Ασλάνι, 38' Σάντσες / 54' Βάσκες)