SERIE A

Ίντερ - Ουντινέζε 3-1: Απάντησε στη Μίλαν και παρέμεινε στη 2η θέση

Ο Χένριχ Μικίταριαν πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Ουντινέζε για τη Serie A 2022-2023 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2023 © 2023/ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Η Ίντερ δυσκολεύτηκε αλλά έφτασε στη νίκη 3-1 επί της Ουντινέζε στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", παραμένοντας στη 2η θέση της Serie A.

Η Ίντερ τα χρειάστηκε απέναντι στην Ουντινέζε, όμως βρήκε το νικητήριο γκολ στα τελευταία λεπτά και με το 3-1 παρέμεινε στη 2η θέση της Serie A, έπειτα από 23 αγωνιστικές.

Οι "νερατζούρι" παρατάχθηκαν με επιθετικό δίδυμο του Ρομέλου Λουκάκου και Έντιν Τζέκο και είχαν ισχυρή παρουσία στην περιοχή των φιλοξενουμένων. Οι καλές στιγμές του πρώτου τμήματος του αγώνα κορυφώθηκαν με το πέναλτι που κέρδισε στο 20' ο Ντένζελ Ντάμφρις και εκτέλεσε δύο φορές ο Λουκάκου. Στην πρώτη νικήθηκε από τον Μάρκο Σιλβέστρι, όμως δόθηκε επανάληψη, όπου ο Βέλγος έγραψε το 1-0.

Η Ουντινέζε δεν αντέδρασε, με τους Μπέτο και Φλοριάν Τοβέν στην επίθεση να μην ακουμπούν την μπάλα. Μόνο μία φορά βγήκαν από το γήπεδό τους και στην αντεπίθεση έκαναν το 1-1 με τον Σάντο Λόβριτς.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να σφυροκοπούν την άμυνα των "μπιανκονέρι". Η δικαίωση ήρθε στο 73' με ένα πανέμορφο σουτ του Χένριχ Μικίταριαν που ανέκτησε το προβάδισμα. Οι παίκτες του Αντρέα Σοτίλ δεν είχαν απάντηση και στο τέλος ο Λαουτάρο Μαρτίνες έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με το όγδοο τέρμα του μετά το Μουντιάλ 2022.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

• Σασουόλο - Νάπολι 0-2
  • Σαμπντόρια - Μπολόνια 1-2 (68' πέν. Σαμπιρί / 27' Σοριάνο, 90' Ορσολίνι)
  • Μόντσα - Μίλαν 0-1 (31' Μεσίας)
  • Ίντερ - Ουντινέζε 3-1 (20' πέν. Λουκάκου, 73' Μικίταριαν, 89' Μαρτίνες / 43' Λόβριτς)
  • 19/02 13:30 Αταλάντα - Λέτσε
  • 19/02 16:00 Φιορεντίνα - Έμπολι
  • 19/02 16:00 Σαλερνιτάνα - Λάτσιο
  • 19/02 19:00 Σπέτσια - Γιουβέντους
  • 19/02 21:45 Ρόμα - Βερόνα
  • 20/02 21:45 Τορίνο -Κρεμονέζε