SERIE A

Ίντερ - Φιορεντίνα 4-0: Καταιγισμός στο Μιλάνο και κορυφή στη Serie A

Ο Μαρκούς Τουράμ της Ίντερ πανηγυρίζει γκολ κόντρα στη Φιορεντίνα για τη Serie A 2023-2024 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 2023 © 2023/ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Η Ίντερ διέλυσε τη Φιορεντίνα στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" κι έπιασε τη Μίλαν στην κορυφή της Serie A με το απόλυτο των νικών σε 3 αγωνιστικές.

Η Ίντερ ήταν καταιγιστική απέναντι στη Φιορεντίνα και με το 4-0 διατήρησε το απόλυτο των νικών στη φετινή Serie A, που τη φέρνει επικεφαλής μαζί με τη Μίλαν έπειτα από 3 αγωνιστικές.

Ο Μαρκούς Τουράμ πέτυχε το πρώτο τέρμα με τη νέα ομάδα του στο 24ο λεπτό της συνάντησης και έδωσε το σύνθημα στους συμπαίκτες του. Οι "νερατζούρι" έχαναν διαρκώς ευκαιρίες στον αγωνιστικό χώρο και κυρίως περιόρισαν τους Τοσκανούς, που δεν μπορούσαν να απειλήσουν.

Στο 53' ο Λαουτάρο Μαρτίνες πήρε το σκυτάλη στο σκοράρισμα, πέντε λεπτά αργότερα ο Χακάν Τσαλχάνογλου με πέναλτι αύξησε τον δείκτη του σκορ και στο 74' ο Αργεντινός επιθετικός πέτυχε ακόμα ένα τέρμα, ώστε να αποτυπώσει ακριβέστερα την εικόνα του παιχνιδιού.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

• Σασουόλο - Βερόνα 3-1 (11' Πιναμόντι, 64', 73' Πεν. Μπεράρντι / 56' Ενγκόνγκ)
  • Ρόμα - Μίλαν 1-2 (90+3' Σπινατσόλα / 9' πεν. Ζιρού, 48' Λεάο)
  • Μπολόνια - Κάλιαρι 2-1 (59' Ζίρκζι, 89' Φαμπιάν / 22' Λουβούμπο)
  • Ουντινέζε - Φροζινόνε 0-0
  • Αταλάντα - Μόντσα 3-0 (35' Έντερσον, 42' 62' Σκαμάκα)
  • Νάπολι - Λάτσιο 1-2 (32' Ζιελίνσκι / 30' Αλμπέρτο, 52' Καμάντα)
  • Ίντερ - Φιορεντίνα 4-0 (24' Τουράμ, 58' πέν., Τσαλχάνογλου, 53', 74' Μαρτίνες)
  • Τορίνο - Τζένοα 1-0 (90+4' Ράντονιτς)
  • 03/09 21:45 Έμπολι - Γιουβέντους
  • 03/09 21:45 Λέτσε - Σαλερνιτάνα