ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η Αργεντινή "κόλλησε" στο 1-1 με την Παραγουάη

Ο Λιονέλ Μέσι με τη φανέλα της εθνικής Αργεντινής
Ο Λιονέλ Μέσι με τη φανέλα της εθνικής Αργεντινής JUAN RONCORONI, POOL VIA AP

Η Αργεντινή αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Παραγουάη για την 3η αγωνιστική των ομίλων της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, κι απώλεσε τους πρώτης της βαθμούς. Ακυρώθηκε γκολ του Μέσι με χρήση VAR. (VIDE0)

Την πρώτη απώλεια βαθμών στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 γνώρισε τη Αργεντινή. Η "αλμπισελέστε" αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Παραγουάη εντός έδρας για την 3η αγωνιστική των ομίλων της ζώνης της Λατινικής Αμερικής.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 22ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Άνχελ Ρομέρο, αλλά η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα 20 λεπτά αργότερα με τρομερή καρφωτή κεφαλιά του Νίκο Γκονσάλες, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Μάλιστα, ο Λιονέλ Μέσι θα μπορούσε να οδηγήσει την ομάδα του στην ολική ανατροπή στο 58', αλλά το γκολ του ακυρώθηκε, μετά από χρήση του VAR, για φάουλ του Γκονσάλες στο Ρομέρο στην αρχή της φάσης.