LA LIGA

Γρανάδα - Ατλέτικο 0-1: Ο Μοράτα την επανέφερε στην τετράδα με κεκτημένη ταχύτητα

Ο Μοράτα πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Ατλέτικο
Ο Μοράτα πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Ατλέτικο 2023 AP PHOTO/MANU FERNANDEZ

Με φρέσκο τον θρίαμβο επί της Ρεάλ, η κουρασμένη Ατλέτικο επικράτησε εκτός έδρας της Γρανάδα με 1-0 χάρη σε γκολ του Άλβαρο Μοράτα κι έπιασε στην τετράδα την Αθλέτικ με παιχνίδι λιγότερο.

Η Ατλέτικο είχε κεκτημένη ταχύτητα από τον θρίαμβο κόντρα στη Ρεάλ για το Copa del Rey και επιβλήθηκε με 1-0 της Γρανάδα στην Ανδαλουσία για την 21η αγωνιστική της La Liga, επιστρέφοντας την τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Οι "ροχιμπλάνκος" ήταν εμφανώς κουρασμένοι από την παράταση του ντέρμπι και το ταξίδι και άφησαν ένα ημίχρονο να περάσει χωρίς να δημιουργήσουν κάτι μεγάλο.

Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων όμως ήταν εμφανής και στο 2ο μέρος οι φιλοξενούμενοι πήραν μπροστά. Δημιούργησαν ευκαιρίες, είχαν δοκάρι και στο 54' ο Μοράτα άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι απέτυχαν να κάνουν πάνω από δύο εύστοχες τελικές κι έτσι η Ατλέτικο έφτασε στη νίκη.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

• Αλαβές - Κάντιθ 1-0 (51' πέν. Ριόχα)
  • Ράγιο Βαγεκάνο - Λας Πάλμας 0-2 (35' Μολέιρο, 83' Μουνιόθ)
  • Βιγιαρεάλ - Μαγιόρκα 1-1 (45+1' Σέρλοτ / 90+1' Γιαμπρές)
  • Βαλένθια - Αθλέτικ 1-0 (61' Ντούρο)
  • Θέλτα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (11' Μέντεθ)
  • Οσασούνα - Χετάφε 3-2 (9' Γκαρσία, 31' Μουνιόθ, 80' Αρέσο / 64' Μαγιοράλ, 68' Μακσίμοβιτς)
  • Ρεάλ - Αλμερία 3-2 (57' Μπέλιγχαμ, 67' Βινίσιους, 90+9' Καρβαχάλ / 1' Ραμαζανί, 43' Έντγκαρ)
  • Μπέτις - Μπαρτσελόνα 2-4 (56', 59' Ίσκο - 21', 48', 90+3' Τόρες, Φέλιξ 90')
  • Ζιρόνα - Σεβίλλη 5-1 (13', 15', 19' Ντόβμπικ, 56' Τσιγκάνκοφ, 89' Στουάνι - 10' Ρομέρο)
  • Γρανάδα - Ατλέτικο 0-1 (54' Μοράτα)