PREMIER LEAGUE

Γουλβς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-4: Ο Μέινου έκρινε το θρίλερ με γκολάρα στο 90+7'

Ο Κόμπι Μέινου πανηγυρίζει μαζί με τον Σκοτ Μακτόμινεϊ γκολ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέναντι στην Γουλβς | 1 Φεβρουαρίου 2024 @2024 RUI VIEIRA/AP IMAGES

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που είχε δύο γκολ στις καθυστερήσεις, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τεράστια νίκη με 4-3 επί της Γουλβς στο "Μολινό" έχοντας για ήρωα τον Μέινου που πέτυχε το χρυσό γκολ των κόκκινων διαβόλων στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η 22η αγωνιστική της Premier League ολοκληρώθηκε το βράδυ της Πέμπτης (01/02) με ένα απίστευτο σε εξέλιξη ματς στο "Μολινό" που βρήκε στο τέλος μεγάλη θριαμβεύτρια την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έναντι της άκρως αξιόμαχης Γουλβς.

Οι κόκκινοι διάβολοι προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο μέρος και 3-1 στο 75ο λεπτό όμως οι λύκοι αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση, μειώνοντας αρχικά στο 85' και γράφοντας το 3-3 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να έρθει στο 90+7' ο Μέινου και να γράψει το τελικό 4-3 για την ομάδα του Έρικ τεν Χαχ με μία ασύλληπτη ατομική ενέργεια.

Το ματς

Η Γουλβς μπήκε στην αναμέτρηση με τον αέρα των τεσσάρων σερί αγώνων χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα (3 νίκες - 1 ισοπαλία) και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχοντας πίσω της μία δύσκολη πρόκριση στην έδρα της Νιούπορτ, όμως το πρώτο μέρος στο ματς του "Μολινό" βρήκε την ομάδα του Έρικ τεν Χαχ να έχει το πάνω χέρι και να περιορίζει τους γηπεδούχους σε παθητικό ρόλο.

Σε αυτό έπαιξαν μεγάλο ρόλο και τα δύο γρήγορα γκολ της, με τον Ράσφορντ να ανοίγει το σκορ στο 5' με άπιαστο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής δίνοντας απαντήσεις στους επικριτές του αλλά και στον ίδιο τον εαυτό του (μετά από τον αποκλεισμό του στο προηγούμενο ματς λόγω... νυχτοπερπατημάτων) και τον Χέιλουντ να κάνει το 2-0 με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή στο 22'.

Ο Μάρκους Ράσφορντ πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Γουλβς | 1 Φεβρουαρίου 2024 @2024 RUI VIEIRA/AP IMAGES

Στο δεύτερο μέρος οι λύκοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και στο 71ο λεπτό ανταμείφθηκαν για αυτό κάνοντας το 1-2 από την άσπρη βούλα (ο Σαράμπια ευστόχησε, μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του Καζεμίρο στον Νέτο), για να γίνει όμως το 3-1 για τους κόκκινους διαβόλους στο 75ο λεπτό με το έβδομο φετινό γκολ του Μακτόμινεϊ (ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο χορτάρι).

Ωστόσο το ματς δεν είχε τελειώσει, με την Γουλβς να μειώνει σε 3-2 στο 85ο λεπτό με τον Κίλμαν και να φτάνει στο 3-3 στο 90+5' με σουτ του Νέτο μέσα από τη μεγάλη περιοχή, για έρθει η λύτρωση για τους φιλοξενούμενους στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τότε που ο Μέινου πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής και μετά από εντυπωσιακή ατομική ενέργεια την έστειλε συστημένη στην αριστερή γωνία της εστίας του Ζοζέ Σα, για να γράψει το 4-3 με το πρώτο γκολ της καριέρας του στην Premier League και να ανεβάσει την ομάδα του στην 7η θέση του πίνακα και στο -8 από την πρώτη τετράδα.

Αξίζει να σημειωθεί πως το παιχνίδι στο "Μολινό" ήταν μόλις το έκτο στην ιστορία της Premier League με πέντε γκολ στα τελευταία 20 λεπτά και μόλις το δεύτερο εξ αυτών με νικητήριο γκολ στο 90+, μαζί με το 5-4 της Σουόνσι επί της Κρίσταλ Πάλας τον Νοέμβριο του 2016.

• ΓΟΥΛΒΣ: Σα, Κίλμαν, Ντόουσον, Τότι Γκόμες (83' Φρέιζερ), Σεμέδο, Ντόιλ (83' Ζοάο Γκόμες), Λεμινά, Ντόχερτι (54' Ετ-Νουρί), Νέτο, Μπελεγκάρντ (64' Σαράμπια), Κούνια
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Νταλότ, Βαράν, Μαρτίνες (87' Μαγκουάιρ), Σο, Μέινου, Καζεμίρο (74' Μακτόμινεϊ), Γκαρνάτσο (90' Έβανς), Φερνάντες, Ράσφορντ (74' Άντονι), Χέιλουντ (87' Φόρσον)

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

• Νότιγχαμ - Άρσεναλ 1-2 (89' Αγουονίγι / 65' Ζεζούς, 72' Σακά)
  • Λούτον - Μπράιτον 4-0 (1', 42', 56' Αντεμπάγιο, 3' Ογκμπένε)
  • Φούλαμ - Έβερτον 0-0
  • Κρίσταλ Πάλας - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-2 (17', 27' Έζε, 67' Ολίζ / 1' Μπρέρετον, 20' Μακατί)
  • Άστον Βίλα - Νιούκαστλ 1-3 (71' Γουότκινς / 32', 36' Σερ, 5' αυτ. Μορένο)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Μπέρνλι 3-1 (16', 22' Άλβαρες, 46' Ρόδρι / 90+3' Αλ-Νταχίλ)
  • Τότεναμ - Μπρέντφορντ 3-2 (48' Ουντότζι, 49' Τζόνσον, 56' Ρισάρλιζον / 15' Μοπέ, 67' Τόνεϊ)
  • Λίβερπουλ - Τσέλσι 4-1 (23' Ζότα, 39' Μπράντλεϊ, 65' Σομποσλάι, 79' Ντίας / 71' Ενκουνκού)
  • Γουέστ Χαμ - Μπόρνμουθ 1-1 (61' πεν. Γουόρντ-Πράους / 3' Σολάνκε)
  • Γουλβς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-4 (71' πεν. Σαράμπια, 85' Κίλμαν, 90+5' Νέτο / 5' Ράσφορντ, 22' Χέιλουντ, 75' Μακτόμινεϊ, 90+7' Μέινου)