ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΓΓΛΙΑΣ

Γουίγκαν - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2: Χωρίς να ιδρώσει στον τέταρτο γύρο του FA Cup η ομάδα του Τεν Χαχ

Οι παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στη Γουίγκαν
Οι παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στη Γουίγκαν 2024 AP PHOTO/JON SUPER

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χωρίς να δυσκολευτεί επικράτησε της Γουίγκαν 2-0 στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε ο τρίτος γύρος του FA Cup και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε εκτός έδρας της Γουίγκαν με 2-0 με γκολ των Νταλότ και Μπρούνο Φερνάντες και πήρε την πρόκριση στον τέταρτο γύρο του FA Cup.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο 45λεπτο στο οποίο πέτυχε ένα γκολ με τον Νταλότ και είχε τρία δοκάρια με τους Ράσφορντ, Χόιλουντ και Γκαρνάτσο και έχασε την ευκαιρία να καθαρίσει από το πρώτο μέρος την αναμέτρηση και την πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τον Άσγκααρντ στα πρώτ λεπτά της αναμέτρησης αλλά ο Ονανά μπλόκαρε τη μπάλα. Όσο περνούσε ο χρόνος η Γιουνάιτεντ άρχισε να απειλεί.

Ο Νταλότ με σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ στο 22' και ακολούθησαν ένα δοκάρι του Ράσφορντ με σουτ εκτός περιοχής, ένα ακόμη από τον Χόιλουντ μετά από κίνηση και πλασέ στην περιοχή και ένα ακόμη λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με τον Γκαρνάτσο να πιάνει ένα εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Τίκλε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουνάιτεντ δεν ήταν τόσο καλή όσο στο πρώτο 45λεπτο, δεν κατάφερε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν το κάτι παραπάνω. Τουλάχιστον μέχρι το 70'.

Καθώς στο 72' ο Μπρούνο Φερνάντες κέρδισε πέναλτι με τον ίδιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να νικάει τον Τίκλε για να γράφει το 2-0 για τους "κόκκινους διάβολους".

Εν συνεχεία η Γιουνάιτεντ είχε δύο ακόμη καλές στιγμές με τον Γκαρνάτσο να απειλεί και τον Τίκλε να κρατάει το επίπεδο του σκορ στο 2-0 για να απειλήσει με τη σειρά της η Γουίγκαν στο 84' με τον Άσγκααρντ.

ΓΟΥΪΓΚΑΝ: Τίκλε, Κλάρε, Χούγιες, Μόρισον, Σεσενιόν, Σο (78' Σμιθ), Αντέκο, Γκόντο, Άσγκααρντ, Τζόουνς (78' Μακμάναμαν), Χάμφρις (59' Μαγκένις).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ονανά, Γουάν-Μπισάκα, Βαράν, Έβανς, Νταλότ, Μακτόμινεϊ, Μέινου, Γκαρνάτσο (87' Πελίστρι), Φερνάντες, Ράσφορντ (90+2' Φόρσον), Χόιλουντ (90+2' Χάνιμπαλ).

Τα αποτελέσματα της φάσης των 64

• Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 0-0
  • Μπρέντφορντ - Γουλβς 1-1 (41' Μοπέ / 64' Ντόιλ)
  • Φούλαμ - Ρόδεραμ 1-0 (24' Ντεκόρντοβα-Ρέιντ)
  • Τότεναμ - Μπέρνλι 1-0 (78' Πόρο)
  • Μίλγουολ - Λέστερ 2-3 (56' Γουάτμορ, 86' Φλέμινγκ / 16' Κασαντέι, 39' Περέιρα, 61' Κάνον)
  • Κόβεντρι - Όξφορντ 6-2 (8' Λατιμποντιέρ, 11' Σιφ, 17' Πάλμερ, 50' πεν. Ο'Χάρε, 84' 88' Γκόντεν / 10' Χάρις, 79' Γκούντραμ)
  • Γουίμπλεντον - Ίπσουιτς 1-3 (17' πεν. Ριβς / 8' αυτ. Ντέιβισον, 40' Τουανζέμπε, 90' Τέιλορ)
  • Μέιντστοουν - Στίβενεϊτζ 1-0 (45+2' πεν. Κορν)
  • Σάντερλαντ - Νιούκαστλ 0-3 (35' αυτ. Μπάλαρντ, 46' 90' πεν. Ίσακ)
  • Στόουκ - Μπράιτον 2-4 (16' αυτ. Φαν Χέκε, 63' πεν. Μπέικερ / 45+6' Εστουπινιάν, 52' Ντανκ, 71' 80' Πέδρο)
  • Γουότφορντ - Τσέστερφιλντ 2-1 (76' Ράγιοβιτς, 90+5' Ντέλε-Μπασίρου / 28' Κίνγκλεϊ)
  • Μπλάκμπερν - Κέμπριτζ 5-2 (23' 37' 45+3' Σμόντικς, 66' Σίγκουρντσον, 81' Λέοναρντ / 6' Λάνκεστερ, 26' Καΐκάι)
  • Τζίλιγχαμ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-4 (14' 39' Οσούλα, 83' 88' Μακατί)
  • ΚΠΡ - Μπόρνμουθ 2-3 (40' Άρμστρονγκ, 42' Ντάικς / 49' Τάβερνιερ, 58' Μουρ, 69' Κλάιφερτ)
  • Πλίμουθ - Σάτον 3-1 (18' Καντλ, 68' πεν. Χάρντι, 90+2' Γουιτάκερ / 50' Άνγκολ)
  • Χαλ - Μπέρμιγχαμ 1-1 (87' Γιάκομπς / 18' Γιουτκίεβιτς)
  • Νόριτς - Μπρίστολ Ρόβερς 1-1 (12' Μπαρνς / 17' Γουόρντ)
  • Σαουθάμπτον - Γουόλσολ 4-0 (6' 69' Φρέιζερ, 59' Μάρα, 78' Άνταμς)
  • Νιούπορτ - Ίστλι 1-1 (56' Κλαρκ / 81' πεν. Μαγκουάιρ)
  • Σέφιλντ Γουένσντεϊ - Κάρντιφ 4-0 ((2' Γουίντας, 38' Σόιερς αυτ., 40' Πάλμερ, 90+1' Γουίλκς)
  • Μίντλεσμπρο - Άστον Βίλα 0-1 (87' Κας)
  • Σουόνσι - Μόρκαμ 2-0 (47' Πατίνο, 87' Γέιτς)
  • Τσέλσι - Πρέστον 4-0 (58' Μπρόγια, 66' Σίλβα, 69' Στέρλινγκ, 85' Φερνάντες)
  • Πίτερμπρο - Λιντς 0-3 (34' 90' Αμπάντου, 47' Μπάμφορντ)
  • Σριούσμπερι - Ρέξαμ 0-1 (72' Ο'Κόνορ)
  • Λούτον - Μπόλτον 0-0
  • Γουέστ Χαμ - Μπρίστολ Σίτι 1-1 (4' Μπόουεν / 61' Κόνγουεϊ)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Χάντερσφιλντ 5-0 (33' 65' Φόντεν, 37' Άλβαρες, 58' Μπομπ, 74' Ντοκού)
  • Γουέστ Μπρομ - Όλντερσοτ 4-1 (7' Τσάλομπα, 15' Μάλκολμ, 27' Ντάικ, 88' Φέλοους / 90+5' Τόλαζ)
  • Νότιγχαμ - Μπλάκπουλ 2-2 (39' Ντομίνγκες, 56' Γκιμπς-Γουάιτ / 25' Γκάμπριελ, 27' Μόργκαν)
  • Άρσεναλ - Λίβερπουλ 0-2 (80' αυτ. Κίβιορ, 90+5' Ντίας)
  • Γουίγκαν - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (22' Νταλότ, 74' Φερνάντες)

* Σε περίπτωση ισοπαλίας θα διεξαχθούν δεύτεροι αγώνες στην άλλη έδρα.