CLAUSURA

Γκολάρα ο Γκρασιάνι, "σοκ" η Ρίβερ

Η Ρίβερ Πλέιτ προηγήθηκε αλλά με γκολ στο 93' υπέστη την πρώτη της ήττα, τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς η Εστουδιάντες, γκολάρα ο Γκασιάνι της Κολόν (video)

Την πρώτη της ήττα στο Torneo Final γνώρισε η Ρίβερ Πλέιτ και μάλιστα μέσα στο "Μονουμεντάλ", παρά το γεγονός πως προηγήθηκε με τον Φερνάντο Καβενάγκι στο στο 10ο λεπτό.

Ο Λεάντρο Γκρίμι ισοφάρισε έξι λεπτά αργότερα για την Γοδόι Κρους, η οποία πήρε την σπουδαία εκτός έδρας νίκη με τον Χούλιο Σέσαρ Ροντρίγκες να ολοκληρώνει την ανατροπή στο 93'.

Η Εστουδιάντες παραμένει μόνη στην κορυφή, καθώς πήρε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα ματς επικρατώντας με 2-1 της Λανούς, χάρη σε δύο τέρματα του Χούιδο Καρίγιο.

Ακόμη μένουν 3 ματς για να ολοκληρωθεί η 3η αγωνιστική, αλλά πολύ δύσκολα το καλύτερο γκολ δεν θα είναι αυτό του Γκαμπριέλ Μαξιμιλιάνο Γκρασιάνι, ο οποίος άνοιξε τον δρόμο της εκτός έδρας νίκης της Κολόν Σάντα Φε επί της Κίλμες με ένα καταπληκτικό τέρμα, με φοβερό σουτ εκτός περιοχής, αρκετά πλάγια δεξιά. Απλά δείτε video στο τέλος του κειμένου...

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Ολίμπο - Αρσενάλ Σαραντί 0-2 (44' Χούλιο Φουρτς, 88' Ραμίρο Καρέρα)

Βέλες Σάρσφιλντ - Ολ Μπόις 3-0 (29' Μάουρο Σάρατε, 49' Χόρχε Κορέα, 73' Ραμίρο Κάσερες)

Ράσινγκ Κλουμπ - Τίγκρε 0-1 (9' Ιγνάσιο Κανούτο)

Τετάρτη

Κίλμες - Κολόν Σάντα Φε 0-2 (21' Γκαμπριέλ Γκρασιάνι, 24' Λούκας Λάντα)

Αρχεντίνος Τζούνιορς - Σαν Λορένσο 0-2 (43' Λεάντρο Ρομανιόλι, 78' Μάουρο Μάτος)

Εστουδιάντες - Λανούς 2-1 (9' και 63' πέν. Χούιδο Καρίγιο / 45'+5 Σαντιάγκο Σίλβα)

Ρίβερ Πλέιτ - Γοδόι Κρους 1-2 (10' Φερνάντο Καβενάγκι / 16' Λεάντρο Γκρίμι, 93' Χούλιο Σέσαρ Ροντρίγκες)