ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΩΝ ΑΦΡΙΚΗΣ

Γκάμπια - Καμερούν 0-2: Στα ημιτελικά με οδηγό τον Εκαμπί

Ο Βινσέντ Αμπουμπακάρ με τη φανέλα του Καμερούν σε ματς κόντρα στην Γκάμπια για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής | 29 Ιανουαρίου 2022 @2022 SUNDAY ALAMBA/AP IMAGES

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εκαμπί που σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του μέσα σε επτά λεπτά στο δεύτερο μέρος, το Καμερούν λύγισε με 2-0 την Γκάμπια και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Η οικοδέσποινα του φετινού Κυπέλλου Εθνών Αφρικής ομάδα του Καμερούν ήταν πριν από την έναρξη της αναμέτρησης το ακλόνητο φαβορί απέναντι στην Γκάμπια, που έφτασε στα προημιτελικά στην παρθενική παρουσία της στην τελική φάση, και στα 90 λεπτά της μάχης που έλαβε χώρα στην Ντουάλα το απόγευμα του Σαββάτου (29/10 φρόντισε να δικαιολογήσει πλήρως τον τίτλο που της είχε δοθεί.

Τα αδάμαστα λιοντάρια ήταν καλύτερα από την αντίπαλό τους από την αρχή μέχρι το τέλος, με τον Ονανά να είναι σχεδόν θεατής (δεν είχε τελική προσπάθεια η Γκάμπια) και τον Εκαμπί να σηκώνει στις πλάτες του την ομάδα του στο δεύτερο μέρος αφού με δύο γκολ μέσα σε επτά λεπτά (50' 57') την οδήγησε στις 4 καλύτερες ομάδες του τουρνουά.

Το ματς

Το Καμερούν ήταν η ομάδα που κυνηγούσε το γκολ στο πρώτο μέρος απέναντι στην Γκάμπια που προσπαθούσε να διαφυλάξει το μηδέν, με τον Αμπουμπακάρ (είχε σκοράρει και στα τέσσερα πρώτα ματς της ομάδας του στο τουρνουά) να έχει τρεις καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ αλλά να μη στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο, τα αμυντικά πλάνα της Γκάμπιας διαλύθηκαν μέσα σε επτά λεπτά στο δεύτερο μέρος, με τον Καρλ Τοκό Εκαμπί να αναλαμβάνει δράση και να εκτελεί δύο φορές τον κίπερ Γκαγιέ.

Η αρχή έγινε στο 50' όταν ο Φάι έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο μεσοεπιθετικός της Λιόν πετάχτηκε στο ύψος του πέναλτι, για να πάρει την κεφαλιά και να στείλει τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του αντίπαλου κίπερ

Στο 57ο λεπτό ο ίδιος παίκτης κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Γκάμπιας και μετά από γύρισμα του Χόνγκλα από τα αριστερά πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, για να νικήσει ξανά τον Γκαγιέ και να γράψει το 2-0 μέσα σε αποθέωση.

Η συνέχεια βρήκε τους διοργανωτές να δίνουν χώρο στην αντίπαλό τους και να προτιμούν να περιμένουν πίσω για να χτυπήσουν στην κόντρα, με την Γκάμπια να αδυνατεί να απειλήσει την εστία του Ονανά και το Καμερούν να παίρνει μία σχετικά άνετη πρόκριση για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Μαρόκο - Αίγυπτος που παίζουν την Κυριακή.

ΓΚΑΜΠΙΑ: Γκαγιέ, Σούντμπεργκ (85' Σεσάϊ), Γκόμεζ, Ομάρ Κόλεϊ, Γιαγκνέ (56' Μόντου Μπάροου), Τουράι, Μπομπ, Μαρέχ (83' Γιόμπε), Τζάνκο (56' Νταρμπό), Μπανταμοσί (56' Εμπρίμα Κόλεϊ), Μούσα Μπάροου

ΚΑΜΕΡΟΥΝ: Ονανά, Καστελέτο, Ενγκαντέ-Ενγκαντούι, Τόλο, Φάι (84' Μπαΐσο), Χόνγκλα (81' Κούντε), Ανγκισά (87' Νουπά), Γκούε, Ενγκαμαλέου (87' Μπασογκόγκ) Εκαμπί (81' Ενζί), Αμπουμπακάρ