SERIE A

Γιουβέντους - Βερόνα 1-0: Ο Καμπιάζο στο 90+7' την έστειλε στην κορυφή

Οι παίκτες της Γιουβέντους πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Μίλαν για τη Serie A 2023-2024 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023 © 2023/LUCA BRUNO/AP IMAGES

Το γκολ του Αντρά Καμπιάζο στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων έδωσε στη Γιουβέντους τη νίκη 1-0 επί της Βερόνα και συνάμα την έστειλε στην κορυφή της Serie A.

Η Γιουβέντους τα είχε με την τύχη της για 97 λεπτά, αλλά τελικά ο Αντρέα Καμπιάζο της έδωσε τη λύση, πετυχαίνοντας το γκολ για το 1-0 στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων του αγώνα με τη Βερόνα για τη 10η αγωνιστική της Serie A.

Οι "μπιανκονέρι" θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει νωρίτερα, αφού στο 13' ακυρώθηκε γκολ του Μόιζ Κεν για μία... τάπα παπουτσιού ως οφσάιντ, παρότι ο Ιταλός επιθετικός έκανε κίνηση προς τη δική του εστία και αργότερα γύρισε, προχώρησε και σούταρε από μακριά για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι είχαν... κατηφορίσει τον αγωνιστικό χώρο και δημιουργούσαν διαρκώς ευκαιρίες, όμως ορισμένες περιπτώσεις ο Βόιτσεχ Στσέσνι και οι επεμβάσεις του ήταν απαραίτητες. Ο Λορέντζο Μοντιπό είχε περισσότερη δουλειά και μάλιστα δέχθηκε και δεύτερο γκολ που επίσης ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Η είσοδος των Φάμπιο Μιρέτι, Φεντερίκο Κιέζα και Αρκάντιους Μίλικ δεν είχε αποτέλεσμα μέχρι την τελευταία επίθεση του αγώνα. Σε αυτήν, ο Πολωνός επιθετικός είχε κεφαλιά στο δοκάρι, οι παίκτες της Βερόνα μπερδεύτηκαν και ο επερχόμενος Καμπιάζο από κοντά έγραψε το 1-0.