SERIE A

Γιουβέντους - Τορίνο 2-1: Πήρε το ντέρμπι με ανατροπή στο 89'

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στην αναμέτρηση Γιουβέντους - Τορίνο
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στην αναμέτρηση Γιουβέντους - Τορίνο MARCO ALPOZZI/LAPRESSE VIA AP

Η Γιουβέντους επικράτησε 2-1 της Τορίνο στο ντέρμπι της πόλης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 9' με τον Ενκούλου, ισοφάρισε στο 77' ο ΜακΚένι και ο Μπονούτσι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 89'.

Η Γιουβέντους πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με την Τορίνο για την 10η αγωνιστική της Serie A. Οι μπιανκονέρι επικράτησαν με ανατροπή με 2-1 και έτσι έφτασαν στους 20 πόντους και την δεύτερη θέση. Από την άλλη, 18η με έξι πόντους έμεινε η Τορίνο.

Η Τορίνο άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό. Το κόρνερ εκτελέστηκε από τα αριστερά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα πόδια του Ενκουλού, ο οποίος έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η Γιουβέντους είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στη συνέχεια, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς την ισοφάριση και οι ταύροι πήγαν με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Οι μπιανκονέρι αύξησαν ακόμη περισσότερο την πίεση τους και εν τέλει πέτυχαν το 1-1 στο 77ο λεπτό. O Koυαδράδο έβγαλε την σέντρα και ο Ουέστον ΜακΚένι με κεφαλιά ισοφάρισε. Τελικά, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς "τούμπα" στο 89' με παρόμοιο τρόπο. Ο Κουαδράδο γέμισε ξανά στην περιοχή και αυτή τη φορά ήταν ο Μπονούτσι που με κεφαλιά έγραψε το 2-1.

Γιουβέντους: Σέζνι, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Ντανίλο (71' Σάντρο), Κουλουσέβσκι (57' Ράμζεϊ), Μπέντανκουρ, Ραμπιότ (71' ΜακΚένι), Κίεζα, Ρονάλντο, Ντιμπάλα

Τορίνο: Σιρίγκου, Ροντρίγκες, Ενκούλου, Λιάνκο, Ανσάλντι, Λινέτι, Ρινικόν, Μεϊτέ, Σίνγκο, Ζάζα (75' Λουκιτς), Μπελότι